Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Soud o děti
Otázka
Dobrý den, bývalý přítel se se mnou od začátku roku 2013 soudí o děti a chce je do střídavé péče. soud v prosinci 2013 vynesl rozsudek, kde děti svěřil do mé péče a stanovil výživné. Otec se proti tomuto rozsudku odvolal. Podali jsme vyjádření k odvolání. Teď jsem ale zjistila, že otec, který trpí bipolární poruchou, už přes půl roku nedochází k lékaři a nebere léky. Informovala jsem o tom sociální pracovnici, která s tím prý nemůže nic dělat, a pro soud musím mít prý nějaký důkaz, že opravdu lékaře nenavštěvuje. Prý mohu jen u soudu trvat na psychiatrickém posudku, protože k informaci o léčbě musí dát otec svolení. Děti k otci jezdí jednou za 14 dní na víkendy a já mám teď, když se otec neléčí, strach. Už jednou byl v psychiatrické léčebně, celostátně hledaný, protože odtamtud nejprve utekl. Nechci zamezit styku dětí s otcem, jen chci vědět, že otec pravidelně dochází k lékaři a užívá léky. Do té doby mám strach mu děti dát, ale nikdo mi prý nemůže pomoci a mám vydržet do soudu. Ale co když se do té doby něco stane? Může si někdo ověřit, že opravdu k lékaři nedochází? Děkuji za odpověď.
Odpověď
Dobrý den,
neuvádíte, jak jste zjistila, že otec nechodí k lékaři a neužívá předepsané léky, nicméně z kontextu dotazu je zřejmé, že zřejmě nešlo o ověřitelný zdroj, takže z pohledu dotčených orgánů a soudu nelze rozlišit, jestli se něco takového skutečně děje, nebo jde o nepravdivou informaci.
Nemáte-li nic dokládajícího, že otec je pro děti nebezpečný, obávám se, že skutečně nemáte reálnou šanci na okamžitý zásad a v případě, pokud byste se rozhodla zamezit soudem vyměřenému styku, mohl by to otec obratem použít u soudu proti Vám.
Pro rychlejší zásah by bylo třeba mít v ruce nějaké důkazy o tom, že u něj porucha opět propuká v rozsahu, představujícím ohrožení dětí - nevím, do jaké míry máte informace z jeho okolí a bylo by případně možné získat svědecké výpovědi k tomu, že otec jeví známky akutní psychické choroby.
Máte samozřejmě možnost napsat soudu, že navrhujete změnu styku (pravděpodobně byste navrhovala styk ve Vaší přítomnosti, nebo tzv. asistovaný styk?) a to z důvodu toho, že otec trpí psychickou chorobou, pro kterou může děti ohrozit a že pokud s omezením nebude souhlasit, navrhujete znalecké zkoumání za účelem posouzení otcova duševního stavu a jeho dopadů na styk s dětmi. V principu ho však nemůžete přímo nutit, aby se léčil (to může pouze soud a i ten jen ve stanovených případech).
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.