vyživovací povinnost

Dotaz ze dne 2. 4. 2014 13:57.

Otázka

Dobrý den, prosím poraďte mi. Jsem podruhé vdaná,z prvního manželství mám syna Petra nar.31.3.1997,který je od roku 2011 svěřen do péče otce. Od loňského roku nežije u otce,ale u babičky (matka otce,protože se nesnesl s nevlastní matkou. Alimenty mi byly vyměřeny částkou 3000,-které posílám na účet babičky. V loni syna vyhodili ze střední školy a v září nastoupil do SOU. 1.4.2014 opět syna vyhodili ze školy. 31.3.2014 dovršil 17 let. Chci se zeptat,jak je to s mou vyživovací povinností,když nyní je přihlášen na pracovním úřadě,hledá si práci. Do školy ke studiu syna nikde nepřijmou,protože má špatný posudek.

Odpověď

Dobrý den,

dle zaslaného dotazu jste zřejmě na základě Vám dostupných informací došla k závěru, že syn zřejmě již ukončil svoji přípravu na budoucí povolání (byl vyloučen ze studia bez reálné šance na znovupřijetí) a nabyl schopnosti se sám živit (je registrován na úřadu práce a hledá si práci). Je nicméně na posouzení soudu k jakému datu bude považovat za důvodné vyživovací povinnost ukončit, jelikož se lze setkat i s tím, že výživné je vyměřeno na "přiměřenou" dobu, která by dle soudu měla vzhledem k situaci v daném místě stačit k vyhledání zaměstnání (předpokládám, že syn nemá na Úřadu práce nárok na podporu v nezaměstnanosti). Na jedné straně není důvod živit nezaměstnané dítě, které by pracovat mohlo, ale na druhé straně nelze odhlédnout od skutečnosti, že situace na trhu práce nemusí reálně umožňovat nastoupit do zaměstnání ihned po ukončení školy.

Budete-li se domnívat, že syn si již mohl (pokud by se adekvátně snažit), najít zaměstnání, můžete podat k soudu návrh na zrušení vyživovací povinnosti.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším