Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
ukončení vyživovací povinnosti pro dítě starší 26-ti let
Otázka
Dobrý den, manželova dcera z prvního manželství bude mít v červnu 27 let a údajně v červnu ukončí studium na vysoké škole. Chtěla bych se zeptat, jestli je nutné o ukončení vyživovací povinnosti žádat soud. Pokud ne, tak do kdy je povinnost posílat výživné, jestli pouze červen, nebo se na toto ,,dítě" pohlíží stále jako na studenta a platí se i přes prázdniny. Děkuji
Odpověď
Dobrý den,
z hlediska vyživovací povinnosti není rozhodující okamžik ukončení studia, ale okamžik, kdy dítě nabude schopnost se samo živit. To zpravidla nastává v návaznosti na ukončení studia, ale v praxi se lze setkat s tím, že vzhledem k situaci na trhu práce v určitém regionu není reálné, aby dítě ihned po skončení školy získalo práci a tak se dovozuje, že vyživovací povinnost může trvat ještě po přiměřenou dobu potřebnou k nalezení zaměstnání (z Úřadu práce totiž zpravidla nebude mít nárok na podporu).
Dcera je zletilá a předpokládám, že plně svéprávná, takže o svém nároku na výživné může samostatně rozhodovat. Lze nicméně doporučit, abyste měli v ruce důkaz (typicky písemnou korespondenci), ze které plyne, že dcera po určitém datu již výživné nepožaduje (neboli je mezi dítětem a rodičem nesporné, že k určitému datu vyživovací povinnost zanikla).
Pokud by totiž otec přestal navzdory existujícímu pravomocnému rozsudku platit výživné a dcera by se domnívala, že vyživovací povinnost stále trvá, mohla by na základě rozsudku bez dalšího nechat na svého otce nařídit exekuci. I když i pak by se dalo právně bránit (rozporovat, že exekuce byla nařízena pro vyživovací povinnost, která již zanikla), málokdo chce otázku zániku vyživovací povinnosti řešit v době, kdy má exekučně obstavený účet, mzdu a ostatní majetek (záleží samozřejmě na vztazích, jestli takové jednání dítěte lze očekávat). V případě sporu o trvání vyživovací povinnosti lze tudíž doporučit obrátit se raději předem na soud s žádostí o zrušení vyživovací povinnosti.
Pro úplnost na závěr dodávám, že věková hranice 26 let není pro vyživovací povinnost podstatná, tato věková hranice se používá v rámci systémů sociálních dávek, ale vyživovací povinnost samotná může trvat i déle.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.