Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
uzavření sňatku s osobou v komplikované finanční situaci
Otázka
Dobrý den, dovoluji si obrátit se na Vás s prosbou o radu ve věci plánovaného sňatku s osobou v komplikované finanční situaci.
Již pět let žiji s partnerem, který pochází ze sociálně velice slabé rodiny. V době partnerova dětství a dospívání byla jedinou dospělou osobou v rodině matka se základním vzděláním, která část života prožila v diagnostickém ústavu (jednalo o velice problematického jedince, který sem byl umístěn díky svým četným excesům). V rodině mého partnera bylo zcela běžné vyhýbat se závazkům. Matka neplatila sociální ani zdravotní pojištění, před exekutory se bránila tím, že sebe i děti přihlásila k trvalému pobytu na městském úřadě a spolu se svými třemi syny se neustále stěhovala po celém městě. Svým dětem tato dáma od útlého dětství kladla na srdce, že hlavním cílem je nebýt dohledatelný. Nárok exekutorů například na úhradu dlužné částky za zdravotní pojištění matka mého partnera považuje za zcela neopodstatněné okrádání její osoby ze strany státu.
Popsané prostředí se samozřejmě podepsalo na přístupu všech tří synů. V době, kdy jsme se poznali, byl můj partner již cca 4 roky po maturitě. Od doby ukončení studia nehradil zdravotní ani sociální pojištění, pokuty od městské policie (např. za parkování) vyhazoval v domnění, že tím pozbývají platnost atp. Za 5 let našeho vztahu se však jeho přístup k těmto záležitostem výrazně proměnil. Před třemi lety můj partner přišel o zaměstnání. Jeho matka na tento fakt zareagovala tak, že ho doslova vyhodila na dlažbu. Od té doby žil můj partner se mnou a mou matkou, což výrazným způsobem rozvinulo a zlepšilo jeho občanské povědomí a přístup k závazkům. Se svou biologickou rodinou se můj partner v současné době již několik let nestýká a pokouší se všemi možnými způsoby dát svůj život do pořádku. V současné době jsme již splatili exekuci od zdravotní pojišťovny (povinné zdravotní pojištění) i všechny ostatní závazky, o nichž jsme byli schopni se dozvědět. Můj partner je již po dva roky zaměstnán a ke svým povinnostem a závazkům přistupuje s maximální zodpovědností člověka, který se již velice bolestně poučil.
Vzhledem k této výrazné proměně jsme po pěti letech vztahu začali zvažovat založení rodiny a uzavření manželství. Nejdříve jsme chtěli splatit veškeré partnerovy závazky, vzhledem k nastavení současné legislativy, však nejsme schopni pozitivně zjistit, zda některá instituce náhodou neevidují nějaké další pohledávky na partnerovo jméno. Nahlíželi jsme do centrálního registru dlužníku, uvedení dluhu v tomto registru je však podle informací, které jsme získali, pouze dobrovolné, a proto absence pohledávek v tomto systému neznamená bezdlužnost mého partnera. Na dlouhou dobu jsme proto myšlenku založení společné rodiny zcela odložili. Vzhledem k tomu, že jsme však oba vyrůstali v neúplných a poměrně disharmonických rodinách, rádi bychom si to vynahradili nyní v dospělosti. Můj partner je skutečně ochoten a odhodlán splatit veškeré své závazky, díky současné legislativě však neví, zda na něj není např. uvalena další exekuce. Obává se tak uzavřít manželství a dokonce i přiznat otcovství plánovaného společného dítěte, aby své závazky nepřenesl na mne. Musím říci, že už jsme skutečně bezradní, proto si dovolujeme požádat o radu Vaši instituci.
Rádi bychom se dozvěděli, zda je možné nějakým způsobem předejít tomu, aby exekutor vymáhal po uzavření manželství případnou pohledávku po mně. V současné době studuji dvě vysoké školy a jsem na svém partnerovi zcela ekonomicky závislá, takže nejsem schopna případnou pohledávku uspokojit finančně. Dlouhodobě však společně s partnerem žijeme na adrese mého trvalého pobytu, a proto se obáváme, aby například po uzavření manželství (eventuálně po narození dítěte) exekutor nepřišel k nám do bytu a například nezabavil vybavení. (Nutno dodat, že žijeme v garsoniéře se zcela základním starým vybavením, které nemá vůbec žádnou skutečnou hodnotu, nemůžeme si však dovolit o něj najednou přijít). Je v tomto případě dostačující například předmanželská smlouva nebo nějaký způsob oddělení společného vlastnictví? Podotýkám, že se jedná pouze o případné pohledávky, které vznikly, v době před uzavřením manželství.
Zároveň bychom rádi věděli, zda existuje nějaký způsob, jak bychom mohli získat jistotu, že partner již nic nedluží. Uvést pohledávku v centrálním registru není pro věřitele povinné a dokonce ani není nutné dlužníka o vzniku pohledávky jakkoli informovat (resp. vždy se předpokládá, že případný dopis byl doručen, i když vůbec nedorazí na adresu). Domnívám se, že takovéto nastavení legislativy vlastně neumožňuje jedincům, kteří se nalézají v takové životní situaci, v jaké je nyní můj partner, aby se stali plnohodnotnými občany a dostáli svým závazkům.
Posledním dotazem, který bych ráda vznesla je, zda je například exekutor, který by hypoteticky dorazil na naši adresu v případě ochoty a prokazatelné schopnosti dlužníka splácet povinen sjednat s námi splátkový kalendář nebo něco podobného.? Jak jsem již uvedla: partner je ochoten a schopen případné další pohledávky splatit (dosud nám téměř vždy byly dokonce prominuty úroky, protože jsme spláceli pravidelně, spolehlivě a ve vyšších částkách než požadoval splátkový kalendář). Rádi bychom se však vyhnuli situaci, aby nám (zpravidla bohužel velice arogantní) exekutor vtrhl do bytu a zabavil vybavení.
Mnohokrát děkuji za Váš čas i za případnou odpověď! Napjatě doufáme, že společně nalezneme uspokojivé řešení, které by nám umožnilo prožít po pohnutém dětství plnohodnotný rodinný život.
Odpověď
Dobrý den,
v první fázi se podíváme na to, jak je možné pátrat po dluzích. Zmiňujete, že jste hledali dluhy v "centrálním registru dlužníků", nevím jestli jde o ten který si myslím, nicméně v praxi se pro prověřování stavu závazků používají:
a) SOLUS - https://www.solus.cz/cs
Do tohoto registru dávají údaje o dlužnících po splatnosti např. mobilní operátoři, některé leasingové společnosti, nebankovní poskytovatelé úvěrů, ČEZ..
b) Bankovní registr klientských informací - http://www.cbcb.cz/.
Zde se objevují nejen údaje o nesplácení, ale obecně údaje o bonitě klientů bank (např. že sice splácí, ale již má na sobě řadu úvěrů, takže další banka již nebude ochotná půjčit).
c) Nebankovní registr klientských informací - http://www.cncb.cz/
Zde jsou další leasingové společnosti a nebankovní poskytovatelé úvěrů.
d) Centrální evidence exekucí - https://live.ceecr.cz/main.php
Jak název napovídá, zde jsou údaje o vedených exekucích u soudních exekutorů (nejsou zde tzv. soudní výkony rozhodnutí či správní a daňové exekuce), pozor si je třeba dát na to, že první fáze exekuce je v zásadě "tajná", kdy exekutor pátrá a zajišťuje majetek aniž by to dlužníkovi (povinnému) oficiálně oznámil, takže i když je evidence prázdná, může "za rohem" číhat exekuce, která ještě nedospěla do fáze, kdy se do evidence zapíše.
Dalším způsobem jak pátrat po dluzích je obrátit se na instituce u kterých by věřitelé pravděpodobně uplatňovali své pohledávky - např. pokud Váš přítel bydlel celý život na Kladně, případné žaloby proti jeho osobě by pravděpodobně byly podány ke Kladenskému okresnímu soudu, takže lze na něj zajet s občanským průkazem a požádat o výpis řízení ve kterých figuruje. Některé typy závazků se nežalují u okresního ale u krajského soudu, takže jako další lze navštívit Krajský soud v Praze, pod který Kladno spadá.
Pokud by šlo o dluhy na elektronických komunikacích (telefon..), nerozhodují ve věci v první fázi soudy, ale Český telekomunikační úřad.
Další místo, kde mohou "ležet" závazky je obecní úřad, zdravotní pojišťovna, finanční úřad, správa sociálního zabezpečení (pokud člověk podnikal), dopravní podniky a obecně lze uvážit zapátrat v paměti, s kým měl člověk co do činění a dotčeného potenciálního věřitele kontaktovat.
Bohužel na 100 % nikdo nemůže garantovat, že se podaří dohledat všechny závazky - pokud např. mi někdo podepíše uznání dluhu či směnku, může se stát, že si ji dám "do šuplíku" a dokud ji ze šuplíku nevytáhnu a neodnesu na soud, nikdo (vyjma své vlastní paměti) nedohledá, že nějaký takový "úpis" existuje.
Samozřejmě s délkou "řádného" života se zmenšuje pravděpodobnost, že se nějaký takový "kostlivec" ve skříni objeví, většina pohledávek se po 3-4 letech promlčí, pokud je věřitel řádně neuplatní u příslušné instituce (typicky nepodá žalobu k soudu).
Pokud jde o obavy z manželství, je situace v některých ohledech lepší než se domníváte, v některých ohledech však také horší. Záleží také na tom, jestli se obáváme pouze starých dluhů, nebo se chceme pojistit pro případ, že by manžel "sklouzl" v průběhu manželství ke "starým" zvykům.
Stavím-li na tom, že manželství uzavřeno bude (jinak je samozřejmě z hlediska majetkové odpovědnosti manželů nejbezpečnější formou absence manželství, ale založit rodinu bez manželství má zase jiná rizika, která se v některých ohledech dají, ale v řadě nedají ošetřit smluvně), je nejbezpečnější u notáře uzavřít předmanželskou smlouvu, podle které budete mít oddělená jmění (popřípadě jiné, z hlediska toho co čekáte "dostatečné", vymezení co má a co nemá být společné), nebo-li majetek zakoupený manželem A je majetkem manžela A a nikoliv součástí společného jmění a naopak půjčka uzavřená manželem B je pouze manžela B a dluh nespadá do společného atd. K tomu, aby měla smlouva účinky vůči třetím osobám (bez nutnosti individuálního seznámení každého koho manželé potkají), je nutné ji nechat vložit do veřejného seznamu vedeného notářskou komorou (http://www.nkcr.cz/). Samozřejmě každá mince má dvě stránky - pokud manželé budou fungovat takto odděleně, tak to má také ten efekt, že pokud manžel A zbohatne a dojde k rozvodu, nemůže manžel B žádat polovinu tohoto majetku z titulu vypořádání společného jmění.
Bohužel ani takováto publikovaná předmanželská smlouva nemá neomezené účinky - v současnosti dělá problémy především ustanovení, podle kterého mají exekutoři považovat při nařízení exekuci za součást majetku ve společném jmění manželů majetek, který není součástí společného jmění manželů jen kvůli existenci takovéto dohody (lidově řečeno - dohoda platí vůči všem, ale exekutor k ní nepřihlíží). V současnosti se řeší novela, která by měla toto omezit, ale vzhledem k tomu, že jde o téma "citlivé" je těžké předvídat zda a v jaké kondici tato novela projde poslaneckou sněmovnou.
Pokud některý dluh dojde do fáze exekuce (unikne Vaší pozornosti či se Vám nepodaří dohodnout na oboustranně přijatelných splátkách), exekutor rozhodně nemá povinnost akceptovat splátkový kalendář který mu navrhnete. Dohoda o splátkách je zpravidla možná v situaci, kdy jde z hlediska exekutora o efektivnější řešení než peníze vymáhat "po zlém". Zpravidla jde však svým charakterem o "gentlemanskou" dohodu, která platí jen pokud exekutor nezjistí, že zde existuje jiný způsob, jak se dostat k penězům rychleji (to není otázka nějaké "zvlčilosti" - exekutor má odpovědnost vůči věřiteli a má právní povinnost snažit se pro věřitele získat dlužnou částku co nejrychleji/nejefektivněji).
Pokud by došlo během Vašeho manželství k exekuci pro dluh z doby před manželstvím, exekutor by sice neměl postihnout Váš účet či příjem (to je na místě u dluhů spadajících do společného jmění manželů), ale v praxi je zpravidla postihne, jelikož nezkoumá zda se jedná či nejedná o dluhy z doby před manželstvím - např. dlužník v exekuci (povinný) má manželku, tak vydá exekuční příkaz na její příjem, účty a případná další majetková práva, přičemž je následně na manželce, aby si požádala o zastavení těchto forem exekuce na základě doložení skutečnosti, že se jedná o dluhy z doby před uzavřením manželství, takže dost dobře nemůže být splněna podmínka, že jde o dluhy spadající do společného jmění.
Postižení příjmu, účtu jiných majetkových práv či osobního majetku samotného povinného je logické a na místě, s tím dost dobře nelze nic udělat, akorát je třeba počítat s tím, že i když např. exekutor nebude moci pro "starý" dluh postihnout Vaši mzdu, nic mu nebrání postihnout mzdu samotného dlužníka, na které můžete být existenčně závislí (mzda se samozřejmě nepostihuje celá, ale rodinný rozpočet nemusí vydržet, když najednou přijde místo obvyklé mzdy pouze její nezabavitelná část).
Svébytnou kapitolu tvoří movité věci - to se v zásadě týká i aktuální situace, kdy sice nejste manželé, ale dlužník s Vámi bydlí. Exekutor dost dobře nemá jak objektivně určit co komu z movitých věcí patří, takže v exekuci na movité věci (která mimochodem není až na výjimky u exekutorů populární, jelikož zpravidla značná časová investice a náklady vedou k poměrně malému výtěžku, takže není-li jiná možnost, exekutor se zpravidla "rád" domluví, že místo prodeje movitých věcí bude dostávat určitou pravidelnou splátku), se postupuje tak, že exekutor má právo vstoupit do prostor, které dle jeho důvodné domněnky povinný užívá a zde sepsat movité věci (které svým charakterem sami o sobě nevylučují, aby byly exekučně postiženy - např. snubní prsteny, nezbytné zdravotní pomůcky, obvyklé vybavení domácnosti, které povinný a jeho rodina nezbytně potřebuje (co je nezbytné je často předmětem sporu)), přičemž je následně na skutečném vlastníkovi, aby podal tzv. návrh na vyškrtnutí věcí ze soupisu a v něm doložil, že vlastníkem je on a nikoliv povinný. To v praxi znamená, že v prostorách užívaných povinným (je úplně jedno kde má trvalý pobyt, zda bydlí na základě smlouvy či na "dobré slovo" a zda jde o přítele či manžela), by v principu měly být pouze takové věci, které buď nestojí za zabavení (respektive jejichž zabavení lze "tolerovat"), nebo ke kterým je jejich vlastník schopen dostatečně prokázat své vlastnické právo (takže např. nový DVD přehrávač by se neměl koupit v hotovosti, ale přes kartu (dohledatelné z čí karty platba proběhla) či např. na objednávku na konkrétní jméno).
Obavy z uzavření manželství a rodičovství jsou na místě - i když budete mít předmanželskou smlouvu, bylo by zřejmě nepříjemné, abyste byla s dítětem na mateřské, spoléhala se na manželův (či přítelův) příjem a ten byl najednou exekučně postižen (takže lze doporučit být si nejprve dostatečně jistým, že žádný zásadní "kostlivec ve skříni" již nikde nečeká), nicméně si dovolím podotknout, že obavy ze samotného určení otcovství nemají právní základ. Dítě ani matka dítěte neručí z titulu narození dítěte za dluhy otce dítěte, maximálně může hrozit, že by mohli dluhy zdědit a tomu se dá jednoduše vyhnout tím, že by případné zadlužené dědictví odmítli.
Mám-li výše uvedené shrnout - 100 % klid Vám nikdo a nic nezaručí, za relativně bezpečné se považuje, pokud uplynou tři/čtyři roky, kdy si je člověk jistý, že mu žádné pohledávky nevznikly a ověří si, že na něj nikde nebyla podána žaloba / návrh k ČTÚ, z hlediska majetkové odpovědnosti je možné upravit si problematiku jmění manželů u notáře s tím, že pro účinky vůči třetím osobám je třeba smlouvu nechat zapsat do veřejného seznamu. Bez ohledu na přijatá opatření se může stát, že se člověk dostane do situaci, kdy bude třeba obratem použít správnou formu právní obrany (pokud přijde něco "podezřelého" je se třeba poradit s odborníkem).
Dle potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.