Výživné na zletilé děti

Dotaz ze dne 23. 10. 2014 16:03.

Otázka

Dobrý den, v říjnu 2008 bylo manželovi soudně určeno výživné na dvě děti a dluh na výživném za půl roku. Výživné platil a neplatil, dluh dosud nezaplatil. V době kdy mu bylo výživné stanoveno nebyly děti plnoleté. Nyní jsou již obě děti plnoleté jedna dceřa studuje na střední škole, druhá je po maturitě na úřadu práce. Manžel opět neplatí, jakým způsobem zažádat o zvýšení výživného na studující dceru a má dcera na úřadu práce také nějaký nárok na výživné? Mám ještě šanci dostat též dluh na výživném, nebo je to již promlčené. Ráda bych aby mu výživné bylo strháváno z platu, jinak platit opět nebude a dohoda není možná. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

nevím, jestli máte se zvyšováním výživného nějaké zkušenosti či nikoliv. Zletilost na samotném návrhu mění v zásadě jen to, že místo Vás již žádají dcery o zvýšení výživného sami. Jinak jde stále o to, že se vychází z posledního určení výživného a návrh na zvýšení je založen na tom, že došlo ke změně poměrů, které zvýšení výživného odůvodňuje - jde v principu buď o důvody na straně dítěte (navýšení ospravedlnitelných nákladů), nebo na straně otce (zvýšení schopnosti plnit výživné - např. se zvýšil jeho příjem, zatímco ostatní okolnosti jsou stejné či nemají na jeho schopnost platit výživné podstatný vliv).

Pokud jde o dceru, která ukončila studium a je registrovaná na úřadu práce, může jít o spornou situaci. Vyživovací povinnost zaniká schopností se samostatně živit (či jednáním, pro které by výživné bylo v rozporu s dobrými mravy), což může a nemusí být v okamžiku ukončení vzdělání - může žádat, aby otec nadále poskytoval výživné s tím, že po skončení školy je na úřadu práce, nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti a přes svoji upřímnou snahu vzhledem k situaci na trhu práci bude potřebovat určitý čas, než si práci najde. Otec se pak naopak může bránit tím, že situace na trhu práce není tak zlá jak dcera popisuje a pokud by opravdu chtěla, tak by už práci měla. Pokud se otec a dcera nedohodnou, nezbývá, než aby se výše uvedeným "probral" soud a rozhodl, zda vyživovací povinnost dále trvá či nikoliv.

Z hlediska promlčení výživného platí, že se nepromlčuje nárok na výživné jako takový, ale právo na jednotlivé platby ano. V rozsudku budete mít zřejmě rozhodnuto jak o dlužném výživném (které již mělo být zaplaceno před vydáním rozsudku), tak o tzv. "běžném" výživném, které se mělo dle rozsudku platit po jeho vydání. Dříve se z hlediska promlčecích lhůt muselo rozlišovat zda jde o platbu dlužného či řádného výživného, ale od srpna 2008 platila novela, podle které se obecně na platby soudem přiznaného výživného vztahovala desetiletá promlčecí lhůta. Stručně řečeno - jak pro dlužné, tak řádné výživné Vám běží desetiletá promlčecí lhůta dle termínu splatnosti určené rozsudkem. V principu by tak aktuálně nemělo hrozit, že je výživné promlčeno.

Z hlediska vymáhání pohledávky záleží vždy na majetkové situaci povinného (dlužníka) a na tom, jaké o ní máte informace. Pokud se jako vhodná forma výkonu rozhodnutí jeví srážky ze mzdy, lze doporučit spíš podat návrh na tuto formu k soudu coby "návrh na výkon rozhodnutí srážkami ze mzdy povinného", než řešit věc přes soudního exekutora, ale samozřejmě záleží na Vás - obrátit se na soudního exekutora je v principu pohodlnější, nicméně si je třeba dát pozor, jakým způsobem si soudní exekutor bude účtovat svoji odměnu a náklady - někdy jsou oprávnění zaskočeni tím, že exekutor srážky nejprve sráží na úhradu své vlastní odměny a nákladů a ve výsledku delší dobu se srážek nic nedostanou (správný výklad by zde zřejmě spočíval v poměrném srážení na náklady/splátku dluhu podle toho, co bylo aktuálně sraženo).

Základní vzor návrhu na srážky ze mzdy pro dlužné výživné naleznete např. na http://www.rodinausoudu.cz/navrh-na-exekuci-pro-vyzivne-srazky-ze-mzdy-vzor (dotčený vzor je na nezletilé dítě - je třeba upravit, že jde o zletilé dítě, které již návrh může podat samo).

V případě potřeby svůj dotaz doplňte, upřesněte či případně uvažte možnost osobní konzultace v naší, či některé z asociačních poraden (www.obcanskeporadny.cz).

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším