Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
změna trvalého bydliště dítěte
Otázka
Zdravím, máme s bývalým partnerem stále ještě shodná trvalá bydliště a nastal nám problém se spádovou školou. Bývalý partner chce tedy syna přehlásit ke kamarádovi,s tím,že moje ani jeho bydliště by se u toho neměnilo,za účelem získání správné spádové oblasti.Přiznám se,že se mi to jednak nelíbí a jednak že si nejsem jistá, zda nevznikne nějaký problém se sociálkou nebo jinou institucí.Mně by to divné bylo a být úřednicí tak to neudělám.Ale prý je to běžné... děkuji za odpověď
Odpověď
Dobrý den,
otázku změny místa trvalého pobytu u občana mladšího 15 let upravuje § 10 odst. 10 zákona o evidenci obyvatel, ve kterém je uvedeno:"Za občana mladšího 15 let ohlásí změnu místa trvalého pobytu jeho zákonný zástupce, popřípadě pěstoun. Za občana, jehož svéprávnost byla omezena tak, že není způsobilý k jednání podle odstavců 5 a 6, ohlásí změnu místa trvalého pobytu jeho zákonný zástupce." Celé znění zákona je dostupné zde: http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2000-133
Zákon nevylučuje možnost změnit místo trvalého pobytu pouze dítěti nikoliv rodičům. Skutečnost že dítě by mělo trvalý pobyt na jiné adrese, než má rodič může mít vliv na případnou výši příspěvku na bydlení. U této dávky totiž tvoří okruh společně posuzovaných osob, osoby které mají v dané nemovitosti nahlášený trvalý pobyt. Pokud by tedy bylo dítě "papírově" přehlášeno na jinou adresu, již by nebylo u Vás zahrnuto do okruhu společně posuzovaných osob, ale naopak by mohlo rozšířit tento okruh u známého (pokud by byl žadatelem o příspěvek na bydlení. Podotýkám, že po třech měsících lze požádat o vyloučení dítěte z okruhu společně posuzovaných osob).
Změna trvalého pobytu by měla také vliv na doručování pošty. Primárně je totiž pošta doručována na adresu trvalého pobytu. V současné době je však možné požádat, aby v případě kdy se osoba nezdržuje na adrese svého trvalého pobytu, měla zajištěnou tzv. doručovací adresu. Tu lze nechat zapsat do centrální evidence obyvatel více viz http://urad.praha2.cz/Dorucovaci-adresa-od-1-cervence-2009.html
V budoucnu tj. po dosažení zletilosti dítěte, by mohl být v případě odlišného trvalého pobytu dítěte a rodiče, problém u přídavku na dítě. Nicméně to je patrně ještě daleká hudba budoucnosti, do které nám může ještě zasáhnout změna legislativy.
Z výše uvedeného tedy vyplývá, že by odlišná adresa trvalého pobytu nemusela v praxi představovat zas až tak velký problém. V praxi spíš bývá problematická situace, kdy jeden z rodičů se změnu trvalého pobytu u nezletilého dítěte nesouhlasí, což jak jsem pochopila může být aktuální i ve Vaší situaci.
Jak se tedy může situace vyvíjet? a) Vy i otec dítěte se rozhodnete, že dítěti nebudete měnit trvalý pobyt. V tomto případě již není dál co řešit.
b) Vy i otec naopak budete oba dva souhlasit se změnou trvalého pobytu Vašeho syna. I zde patrně nenastane žádný zádrhel.
c) Jeden z Vás nebude souhlasit se změnou trvalého pobytu - Tehdy se bude situace odvíjet od toho, zda úřednici bude stačit souhlas pouze jednoho z rodičů nebo bude požadovat souhlas obou.
V případě kdy bude požadovat souhlas jednoho z rodičů, přičemž Vy byste se změnou nesouhlasila, můžete se u soudu dovolávat neplatnosti právního jednání druhého rodiče (viz § 877 Občanského zákoníku).
Pokud by úřednice požadovala souhlas obou zákonných zástupců dítěte, bude hodně záležet nakolik bude otec syna ve svém jednání vytrvalý. Pracovnice úřadu nebude pravděpodobně schopna jednoznačně doložit, že ke změně trvalého pobytu dítěte mladšího 15 let bude potřebovat souhlasy obou rodičů. Nicméně v prvním stupni rozhodování bude mít úřednice pravomoc k tomu, aby žádosti o změnu trvalého pobytu syna zamítla. Poté může otec dítěte podat odvolání. O něm bude poté rozhodovat nadřízený orgán dle svého správního přesvědčení. Pakliže by ani zde otec dítěte neuspěl, může podat žalobu ke správnímu soudu a v krajním případě "skončit" u Ústavního soudu či ve Štrasburku. Předpokládám však, že až takto situace vyhrocená nebude.
Jestliže mám výše uvedené shrnout: v zásadě se buď s otcem dítěte dohodnete a poté patrně nebude co řešit. V případě kdy souhlasit nebudete, bude záležet na stanovisku úřadu. Od něj se bude odvíjet to, zda Vy budete podávat žalobu na určení neplatnosti právního jednání rodiče nebo naopak zda se otec dítěte bude u soudu domáhat souhlasu se změnou místa trvalého pobytu.
V případě potřeby se na nás můžete znovu obrátit.
S pozdravem
Petra Skuhrová
Občanská poradna o. s. Společnou cestou