Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
žádost o svěření vnuků do péče
Otázka
Dobrý den,měla bych prosbu jsme s manželem prarodiče dvou vnuků 1 a 3 roky,jsou to děti našeho syna,který je má se svou přítelkyní.Syn pracuje mimo domov a jezdí pouze na víkendy domů,stalo se pravidlem,že když přijede jeho přítelkyně opustí společnou domácnost a vrací se před jeho odjezdem a přes týden se o děti řádně nestará chodí zanedbané a pořádně jim nenavaří,bydlí ve státním bytě,kde má neustálý nepořádek a špínu,s dětmi nechodí ven a když jde tak pouze ke kamarádce,děti nemají pevný režim.Jsme s manželem vlastníci bytu 2+1,manžel pracuje a já jsem v plném invalidním důchodu,jsme ve věku 46 a 52 let.Potřebovali bychom poradit jak postupovat,aby byly děti svěřeny do naší péče kde by bylo o ně řádně postaráno.
Odpověď
Dobrý den,
nejprve bychom doporučili prodiskutovat situaci a možnosti řešení s Vaším synem. V dotazu nezmiňujete, jaký má názor na současnou situaci a jaké si případně představuje možnosti řešení.
I když samozřejmě můžete podat k soudu návrh na odebrání dětí rodičům a svěření dětí do Vaší péče, jde z pohledu zákona a soudu o dosti krajní řešení a návrh by měl naději na úspěch pouze pokud by se prokázalo, že dochází v péči o děti k natolik zásadním pochybením, že je odebrání dětí rodičům adekvátním řešením situace, nebo-li nelze počítat se sjednáním nápravy při použití mírnějších prostředků.
Nevím, do jaké míry jste si jistí v tom, že je možné prokázat natolik závažná pochybení a není možné přijít na jiné řešení. V případě zjištění takto zásadních pochybení byste v principu měli v první fázi kontaktovat tzv. orgán sociálně právní ochrany dětí, který by na základě Vašeho oznámení provedl sociální šetření v rodině a na základě zjištěných skutečností zaujmul názor ohledně adekvátního řešení situace (což může být příkladmo cokoliv od domluvy rodiči, přes nařízení dohledu po vydání soudního předběžného opatření a okamžité odebrání dítěte).
Pokud by syn s Vámi souhlasil co do neschopnosti matky řádně se o děti postarat, je otázkou, zda-li by nebylo vhodnějším řešením situace, aby si syn požádal o svěření dětí do své péče s tím, že péče o děti v době, kdy bude pracovně mimo domov bude lépe zajištěna prarodiči, než matkou dětí (opět bude třeba nějak dokazovat - např. zjištěnými nedostatky v rámci šetření orgánu sociálně právní ochrany dětí). V takovéto situaci by soud nerozhodl o svěření do Vaší péče, ale o svěření do péče otce (což je v principu jednodušší, než svěření do péče prarodičů). Vyloučena samozřejmě není ani varianta, že by syn coby otec dětí podal či se připojil k Vašemu návrhu na svěření dětí do Vaší péče s tím, že matka by se v případě svěření dětí do její péče nezvládla o děti řádně postarat a on není schopen zajistit řádnou péči vzhledem ke své práci a proto bude v zájmu stability péče o děti nejvhodnější děti svěřit prarodičům. Návrh na svěření dětí do péče syna nebo Vaší je třeba adresovat soudu příslušnému podle pobytu dětí, řízení je osvobozeno od soudních poplatků. Soud pro toto řízení stanoví dětem tzv. kolizního opatrovníka, kterým je již výše zmíněný OSPOD - obecní úřad pověřený výkonem sociálně právní ochrany dětí (fakticky bude opatrovnictví pro řízení vykonávat sociální pracovník daného úřadu příslušného podle bydliště dětí), který prošetří situaci dětí. V rozhodnutí, kterým by soud svěřil děti do Vaší péče, vymezí zároveň práva a povinnosti pečující osoby a rodičům dětí stanoví rozsah výživného.
Jak vidíte, ve výsledku se nelze OSPODu vyhnout, takže je rozhodně vhodné s nimi situaci probrat před samotným podáním návrhu, takže v okamžiku, kdy bude ustanoven kolizním opatrovníkem, bude již mít povědomí o situaci.
Vzor návrhu na svěření dětí do péče jednoho z rodičů najdete na http://www.mesto-pisek.cz/soubory/dokument20620.pdf.
Vzor soudního návrhu na svěření dětí do péče jiné osobě spolu s dalšími informacemi naleznete např. na http://www.zbynekmlcoch.cz/informace/ke-stazeni/rodinne-pravo-vzory/navrh-na-svereni-nezletileho-ditete-do-pece-treti-osoby-vzor-ke-stazeni . V návrhu můžete jako důkazy navrhnout např. svědecké výpovědi dalších osob, lékařské zprávy, vyjádření školy apod., ktré by potvrzovaly, že péče rodičů je nevyhovující a hrozí ze strany rodičů zanedbání, poškození zdraví, jejich rozvoje atd.
Samozřejmě úplně nejjednodušší by po právní stránce bylo, pokud byste se na řešení situace dokázali dohodnout všichni. Nepředpokládáme, že byste se s matkou dětí dohodli na svěření do Vaší péče, nicméně pro úplnost se sluší zmínit, že samozřejmě i takovýmto způsobem lze situaci řešit. V dohodě si můžete dojednat rozsah péče o děti, podmínky, příspěvek na výživu apod. Doporučovali bychom sepsat takovou dohodu písemně buď za přítomnosti orgánu sociálně právní ochrany dětí (OSPOD) nebo nechat tuto dohodu schválit opatrovnickým soudem.
S přáním hezkého dne
Kateřina Čočková a Ondřej Načeradský
za Občanskou poradnu z.s. Společnou cestou