Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Výživné
Otázka
Dobrý večer, jsem rozvedená od roku 2004. Zůstala jsem s dvěma dětmi a otec nikdy neplatil výživné, které mu stanovil soud.Několikrát jsem oodala trestní oznámení na neplacení výživného. Dostal podmínku, kterou nesplnil. Soud ho odsoudil na rok vězení, ale byl amnestován.Můžete mi poradit, co mám dělat, abych dostala výživné, které mi patří pro dceru? Druhá dcera je již plnoletá.Budu Vám moc zavázaná, protože si již nevím rady a na advokáty nemám peníze. Děkuji.
Odpověď
Dobrý den,
v situaci, kdy otec neplní svoji vyživovací povinnost, máte jako matka - zákonný zástupce nezletilého dítěte následující možnosti:
a) v případě kdy by otec neplatil výživné déle "alespoň" čtyři měsíce přicházelo by v úvahu trestní oznámení.
b) vymáhat dlužné výživné prostřednictvím výkonu rozhodnutí
c) vymáhat dlužné výživné prostřednictvím soudního exekutora
Nyní se postupně zastavím u všech výše nastíněných variant:
a) Jak vyplývá z Vašeho dotazu, s touto variantou již máte zkušenost. Pravdou však je, že v rámci trestního řízení jde primárně o potrestání pachatele. K vymožení dlužné částky výživného dochází v zásadě pouze v případě účinné lítosti tj. pokud povinná osoba uhradí dluh na výživném do doby než soud vynese rozsudek.
b) Výkon rozhodnutí je v zásadě obdoba exekučního řízení vedeného soudním exekutorem. Rozdíl spočívá v tom, že výkon rozhodnutí provádí nikoliv soudní exekutor ale zaměstnanci soudu. Výkon rozhodnutí může probíhat stejnými způsoby jako "klasická" exekuce - vyjma formy pozastavení řidičského oprávnění. Řízení ve kterých dochází k vymáhání výživného jsou osvobozeny od soudních poplatků. Podotýkám, že v případě kdy byste přistoupila k výkonu rozhodnutí, je potřeba počítat s tím, že by se po Vás či zletilé dceři vyžadovala vyšší aktivita než u exekuce prováděné soudním exekutorem zejména co do podání návrhu k soudu a stanovení formy výkonu rozhodnutí (tj. zda navrhujete provedení srážek z příjmu, prodej majetku, "obstavení" bankovního účtu apod.). Upozorňuji, že na každou formu výkonu rozhodnutí by bylo potřeba podat samostatný návrh. Z druhé strany by Vám odpadlo riziko případného sporu s exekutorem ohledně pořadí úhrady jeho odměny a náklady exekučního řízení tzn. v praxi se někdy stává, že exekutor použije vymožené prostředky nejprve na úhradu své odměny a nákladů exekučního řízení.
c)Další možností je vymáhání dlužného výživného prostřednictvím klasického exekučního řízení. V praxi by to znamenalo, že byste se obrátila na některý z Exekutorských úřadů v ČR a doložila exekuční titul (rozsudek o stanovení výživného). Vzhledem k tomu, že by se jednalo o vymáhání výživného pro nezletilé dítě, nemusíte exekutorovi skládat zálohu. Další kroky by již činil exekutor sám tj. podal by návrh na jeho pověření k vedení dotčeného exekučního řízení, vydal exekuční příkazy určující jednotlivé formy exekuce (lze již vydat současně několik) a prováděl samotný výkon exekuce.
U obou výše uvedených variant je však potřeba zvážit, zda je možné nějaký majetek či příjem postihnout ať již exekučně či výkonem rozhodnutí. Neuvádíte, jaké jsou majetkové a výdělkové poměry otce dětí. Pokud Vám nejsou známy, bylo by nejprve vhodné, zkusit zjistit, jaká je otcova situace ve skutečnosti. Buď můžete zkusit tyto informace zjistit z neoficiálních zdrojů (např. od přátel, sousedů apod.) nebo můžete podat k soudu žádost o pomoc soudu před nařízením výkonu rozhodnutí. V žádosti je potřeba popsat situaci tj. bylo soudem pravomocně rozhodnuto o výši výživného (doložit kopii rozsudku od soudu), otec jej neplatí. Není Vám známa jeho majetková a sociální situace, proto žádáte soud o pomoc při jejím zjištění tj. aby ho soud předvolal či písemně vyzval za účelem zjištění, zda a kde otec pracuje, jaké jsou jeho příjmy, zda má účet či majetek.
Pro úplnost dodávám, že v případě kdy povinný rodič není schopen plnit svoji vyživovací povinnost (např. z důvodu výkonu trestu odnětí svobody, studia apod.) lze u soudu uplatnit návrh na stanovení vyživovací povinnosti prarodičů. Zdůrazňuji, že by soud v tomto případě zkoumal možnosti a schopni hrazení výživného u prarodičů z obou stran.
V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.
S pozdravem
Petra Skuhrová
Občanská poradna o. s. Společnou cestou