Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
neplacení výživného
Otázka
Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat na možnost vymožení dluhu na výživném, po rodičích otce dítěte. A pokud toto upřesňuje nový zákon o rodině. Podle paragrafu 88, zákonu o rodině, odstavec 2, se píše, že pokud potomci nemohou své vyživovací povinnosti dostát, přechází tato povinnost na předky, tj rodiče.
Předem děkuji za Vaši odpověď.
Odpověď
Dobrý den,
musím trochu upřesnit, jak je to s vyživovací povinností prarodičů. Správně jste si našla ustanovení zákona o rodině, dle kterého může přecházet vyživovací povinnost z otce na prarodiče. Toto ustanovení však neznamená, že můžete po prarodičích vymáhat výživné, které bylo vyměřeno otci. Je třeba podat k soudu návrh na stanovení vyživovací povinnosti prarodičů, ve kterém se odvoláte na to, že otec dítěte není schopen dostát vyživovací povinnosti a proto je třeba, aby soud posoudil (na základě majetkových poměrů prarodičů) v jaké částce jsou prarodiče povinni poskytovat výživné vnoučeti (lze nicméně zkusit požadovat výživné až tři roky zpětně ode dne podání návrhu).
Je třeba zdůraznit, že přechod povinností na prarodiče nastává, pokud otec dítěte není schopen povinnosti dostát, nikoliv v případech, kdy je schopen povinnosti dostát, ale nečiní tak. V takovém případě je na místě vymáhat peníze po otci pomocí výkonu rozhodnutí či exekuce a podat trestní oznámení pro zanedbání povinné výživy.
V případě potřeby dotaz doplňte nebo upřesněte.
Za Občanskou poradnu Jižní Město Ondřej Načeradský.