Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
zákaz styku
Otázka
Dobrý den Je mi 17 let a mám přítele 22 let, který měl v minulosti problém s drogy ale ted už je vyléčený,má práci a bydlí s rodiči. Můj vlastní otec chce podat zákaz styku ,abych se s nim nemohla dále bavit,protože si myslí že mě tahá do problému,přitom do školy chodim a a nedělám nic špatného.Mám vlastní rozum,a vím co chci. A tak se ptám jestli na tohle má otec právo. Moji rodiče jsou už dlouho rozvedeny,tak přemýšlím jestli nepůjdu k matce do péče. Děkuji
Odpověď
Dobrý den,
nejsem si zcela jist, co mám rozumět pod tím, že Váš otec chce podat "zákaz styku", pravděpodobně se jedná o to, že chce podat k orgánu sociálně právní ochrany dětí či k soudu, návrh, aby Vám v zájmu řádné výchovy bylo uloženo "omezení bránící škodlivým vlivům na výchovu".
Takovýto návrh by měl být samozřejmě odůvodněn, přičemž nevím (a nevím zda Vy sama víte), čím hodlá Váš otec opřít své tvrzení, že je takovéto omezení nutno uložit v zájmu Vaší výchovy. Podotýkám, že orgán sociálně právní ochrany dětí či soud musí posoudit nejen to, zda-li je důvod k výchovnému opatření ("škodlivost vlivu"), ale rovněž je třeba posoudit, do jaké míry je to či ono opatření účelné a přiměřené vzhledem k situaci. Je tak např. možné, že by na podání návrhu bylo reagováno tak, že nebude uloženo žádné omezení (protože by se zřejmě minulo účelem či bylo neadekvátní), ale může být doporučeno (případně i uloženo), abyste společně s otcem navštívili rodinnou poradnu, rodinného mediátora atd., jelikož může být spíše třeba řešit vztah mezi Vámi a otcem (kdy na jedné straně otec zřejmě jedná z obavy o Vás a Vy si na druhé straně bráníte sféru svého osobního života), než Vám přítele zakazovat (což může mít v praxi zcela opačný efekt).
Když shrnu výše uvedené - nedá se říci, zda otec má na výše uvedené právo či nikoliv. Zatím nejste zletilá, takže otec za Vás nese odpovědnost, kdy na druhé straně samozřejmě nejste již malé dítě a otec musí při výkonu rodičovské odpovědnosti postupovat přiměřeně Vašemu věku. Bylo by na místě důrazně doporučit pokusit se situaci řešit jinými prostředky než podáváním návrhů na zákaz styku (např. zmíněná rodinná poradna, pokud by bylo např. vhodné si věc "vyříkat" v kontrolovaném prostředí). Nicméně pokud se otec domnívá, že by svou rodičovskou odpovědnost zanedbal, pokud by Vám umožňoval styk s dotčeným přítelem, či respektive se mu nesnažil všemi prostředky zabránit, má samozřejmě právo věc předložit k rozhodnutí v době Vaší nezletilosti orgánu sociálně právní ochrany dětí či soudu (osobně bych se z Vaší pozice snažil řešit, proč situaci takto vnímá pokud možno ho dovést k tomu, že tyto obavy mít nemusí).
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna Společnou cestou.