Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Vypořádání majetku
Otázka
Dobrý den, před šesti měsíci si manželka po devítiletém manželství našla nového přítele a odstěhovala se k němu.Máme dvě nezletilé děti a než dojde k rozvodu tak jsme se dohodli na střídavé péči.Při tom jí platím 9.000,- Kč na děti +všechny výdaje za školu a stav.spoření dětí.Problém nastává při řešení vyrovnání majetku.Ještě za svobodna jsem pořídil pozemek a postavil hrubou stavbu.Od mých rodičů jsem dále dostal 800.000,- na dostavbu domu.Po uzavření manželství jsme společně s manželkou investovali 300.000,- které jsme si půjčili od SFRB a tuto částku splácím já.Moje žena si nyní nárokuje polovinu majetku což je pro mne finančně likvidační.Můžete mně prosím poradit.Pozemek a hrubou stavbu jsem pořídil ještě před seznámením.RD po kolaudaci není veden jako SJM.
Odpověď
Dobrý den,
pokud jste za trvání manželství investovali 300 000 Kč do nemovitosti (podle nového občanského zákoníku je stavba součástí pozemku - podle starého zákoníku by pak bylo podstatné, že stavba vznikla již před uzavřením manželství, byť k dokončení došlo až za manželsví), kterou jste dle katastru nabyl do vlastnictví pouze Vy před vznikem manželství, nemá manželka nárok na polovinu této nemovitosti, ale pouze na to, aby se dotčená částka vynaložená ze společného majetku na Váš osobní majetek pro účely vypořádání pomyslně "vrátila" do společného jmění. Jde o tzv. "zápočty". Jinak řečeno - pokud by současná hodnota společného jmění byla 1 000 000 Kč a mělo by se dělit na poloviny, nebyl by vypořádací podíl manželky 500 000 Kč, ale 650 000 Kč, jelikož by se připočetl její podíl z částky 300 000 Kč, který šel na zhodnocení Vašeho majetku.
Stejně jako aktiva se na druhé straně mají vypořádat společné závazky, takže pokud např. zbývá doplatit 200 000 Kč, je třeba mezi manžele rozdělit co má kdo zaplatit (standardně se každému uloží uhradit polovinu zbývajícího dluhu).
Toto vypořádání platí pouze pro manžele! Věřitele způsob vypořádání nezajímá a v případě porušení smluvního závazku může postupovat proti dlužníkům bez ohledu na vypořádání (jinak řečeno, pokud Vy zaplatíte polovinu splátky a (bývalá) manželka nikoliv, věřitel Vás může žalovat a nebude řešit, že podle vypořádání měla druhou polovinu uhradit manželka - to Vás pouze následně opravňuje hojit se na bývalé manželce).
Vzhledem k tomu, že vypořádání dluhu na poloviny je potenciální riziko, lze se setkat s tím, že některý z manželů navrhne, že převezme celý závazek s tím, že na oplátku dostane větší podíl majetku - s takovouto úpravou však protistrana nemusí souhlasit, mimo jiné proto, že se může stát, že nakonec musí celý dluh uhradit sama (věřitele nezajímá, že podle vypořádání nic platit neměla - zajímá ho pouze původní smlouva) a může se stát, že když se pokusí na bývalém manželi hojit, zjistí, že nic nemá (zmizel i majetek, který dostal "navíc" za to, že dluh uhradí) a tudíž její nárok na vypořádání zůstane pouze na papíře. Tomuto jde předejít, pokud věřitel souhlasí s tím, že se dluh přepíše pouze na jednoho ze spoludlužníků, k čemuž ovšem věřitel nemusí být ochotný a následně je otázkou, zda a za jakých podmínek je pro koho dostupné refinancování společného závazku osobním závazkem.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna Společnou cestou.