Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
odcestovani s nezletilym do ciziny
Otázka
Dobrý den, mám 4letého syna s bývalým partnerem,syna mám svěřeného v mé péči, úprava styku nebyla stanovena je pouze dohodou rodičů. Nyní bych chtěla se svým součaným manželem odcestovat do JAR kde mu firma nabídla pracovní pozici a kompletni zajištěni rodiny. (Jednalo by se 1 rok). Vím, že musím mít souhlas otce dítěte, ten však nesouhlasí. Jaké mám šance pokud to budu muset řešit soudně? Děkuji za odpověď
Odpověď
Dobrý den,
záleží samozřejmě na konkrétní situaci a posouzení soudu, který by se měl řídit především zájmem dítěte. Vzhledem k věku dítěte se zřejmě není příliš třeba bát toho, že by dítě bylo příliš fixované na vrstevníky v ČR či zdejší zájmové aktivity (předpokládám, že zde spíše převažuje fixace na Vás), nicméně je neznámou, jaký je současný faktický rozsah styku otce s dítětem a jaký režim styku by si bylo možné představit v případě přestěhování do JAR. Je vhodné situaci konzultovat i s dětským psychologem, respektive získat jeho odborné vyjádření k Vašemu plánu.
Osobně bych spíše předpokládal, že byste souhlas vzhledem k věku dítěte získala, ale do rozhodnutí soudu lze pouze hádat (ostatně i když soud rozhodne, nelze vyloučit, že se otec bude odvolávat, či dokonce podávat stížnost k Ústavnímu soudu - viz. např. kauza http://kraken.slv.cz/IV.US3716/12), v případě JARu si dokáži představit i to, že by se protistrana pokusila použít proti Vám informace o životních podmínkách v této zemi.
Nevím, do jaké míry v případě přestěhování bude dále možné ponechat úpravu styku na dohodě rodičů, není neobvyklé, že protistrana v takovéto situaci požaduje, aby se stěhující rodič ve větší míře podílel na nákladech styku, které vznikly v důsledku přestěhování (záleží opět na posouzení situace a poměrů rodičů soudem - rozhodně by nemělo dojít k tomu, že druhému rodiči bude ekonomicky znemožněno styk s dítětem fakticky realizovat).
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna Společnou cestou.