Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
vyzivne
Otázka
Dobry den jsem matka samozivitelka momentalne na DPČ (od 19.2.2015) z cehoz plyne muj jediny prijem spolecne s pridavky na 2 deti.Otec deti (nikdy jsme nebyli sezdani) byl letos odsouzen pro neplaceni vyzivneho na 4 mesice nepodminene i prestoze doplatil dluzne vyzivne.Avsak od ledna 2015 souvisle do dnesniho dne brezen 2015 opet neplati a dle jeho slov ani nehodla a ja diky doplaceni vyzivneho jsem prisla o veskere socialni davky.Ziji v pronajmu (9000kc) detem je 11 a 12 let a posedni soudne stanovene vyzivne bylo v r.2008 a to ve vysi 1200kc a 1400kc vzhledem k me naivite jsem zacala podavat trestni oznameni pro neplaceni vyzivneho az od roku 2013 do te doby otec vyzivne nehradil a ja pouze doufala. Mela bych vice otazek: Pokud je otec deti odsouzen ale zatim neni ve vykonu trestu mohu v kvetnu 2015 podat trestni oznameni pro neplaceni vyzivneho?? Lze zpetne zadat po prarodicich doplatit vyzivne pokud otec byl ve vykonu trestu a nemel moznost prace? A ma smysl si podat zadost o zvyseni vyzivneho vzhledem k potrebam deti i kdyz otec se vyhyba ucelove zamestnani pro nespocet exekuci? Nyni se oficialne prezentuje jako bezdomovec a pobira pouze socialni davky a presto v prosinci 2014 doplatil dluzne vyzivne ve vysce 61600kc a v lednu uhradil jednorazove exekutorovi 120000kc ale vyzivne neplati!!!! Lze tyto informace pouzit pri zadosti o zvyseni vyzivneho? Nebo co by jste mi v teto situaci radili.Spousta lidi me odrazuje ze pokud nyni neplati tak je nesmysl chtit zvyseni vyzivneho.Otec deti je nemajetny a ani exekutorum se nadari z nej vymoci pohledavky uz nekolik let. Predem dekuji za vasi pomoc a rady Helena Mackova
Odpověď
Dobrý den,
neplacení výživného se trestněprávně řeší vždy za určité období, pokud by tak byl např. odsouzen za to, že neplatil výživné od ledna 2008 do června 2014, bylo by samozřejmě možné podat další trestní oznámení, že dále neplatil a neplatí. V dotazu zmiňujete, že v prosinci 2013 a v lednu 2014 doplatil výživné v celkové částce 181 600 Kč. Dále uvádíte, že řešíte podání dalšího trestního oznámení v květnu - předpokládám tedy, že jste si vědoma skutečnosti, že pro trestní kvalifikaci je třeba, aby výživné nebylo plněno po dobu delší čtyř měsíců.
Pokud jde o přenesení vyživovací povinnosti na rodiče, tak zde je třeba rozlišovat situace, kdy rodič výživné hradit nemůže a situace, kdy výživné hradit může, ale nechce. Vycházíme-li z toho, že u otce Vašich dětí jde o druhou situaci, v principu nejde o situaci, kdy by se "správně" dalo hovořit o přechodu vyživovací povinnosti na prarodiče. Návrh na určení výživného prarodičům se někdy podává v situaci, kdy je exekuce na výživné neúspěšná a věc se staví tak, že otec sice teoreticky podle rozhodnutí soudu je schopen plnit výživné, ale podle závěrů exekuce tak prakticky schopen není, ale i tak je k tomuto potřeba přistupovat citlivě a opatrně (extrémně záleží na posouzení situace soudcem), takže bych osobně rozhodně nedoporučoval zkoušet žalovat výživné zpětně, naopak bych se snažil dokládat komunikaci s prarodiči a snahu o získání jejich dobrovolné pomoci a žalobu proti nim, bych spíše stavěl do pozice "zoufalá poslední možnost".
Rozhodně je snaha o žalování prarodičů v rozporu s tím, aby se navrhovalo zvýšení výživného. Žaloba na výživné proti otci v zásadě vždy odkazuje na schopnost otce hradit výživné (pokud by nebyl schopen mohl by mít výživné stanoveno také 100 Kč, někteří soudci dávají i 0 Kč), takže pokud požadujeme částku X Kč s tím, že je jí otec schopen platit, je pak problematické uvádět v žalobě proti prarodičům, že otec tuto částku hradit není schopen.
Žaloba na zvýšení výživného sama o sobě teoreticky možná je - od roku 2008 se potřeby dětí nepochybně zvýšily a pokud jde o otce, soudy v zásadě nemají problém s tím vyměřit výživné nikoliv podle toho, co otec vydělává, ale podle toho, co by podle názoru soudu měl být schopen vydělat. Otázkou ovšem je, nakolik by se toto zvýšení u Vás prakticky projevilo - papírově vyšší dluh na výživném nám totiž nevyřeší skutečnost, že otec jak uvádíte nemá nic, co by exekutoři dokázali postihnout, takže jediná varianta jak ho dotlačit k hrazení výživného je přes trestní řízení. V trestním řízení si pak soud má právo udělat vlastní názor pokud jde o schopnost obžalovaného hradit výživné, takže je možné, že vyjde z nižší částky, než jakou určí civilní soud.
Vyhýbání se vyživovací povinnosti nelegální prací atd. je trestný čin odlišný od klasického nedbalostního zanedbání povinné výživy, problém je, do jaké míry je pro Policii ČR toto odhalitelné a následně prokazatelné. Nevím zda a jaké informace máte o tom, co otec dětí skutečně dělá, zda byste byla schopna orgány činné v trestním řízení správně nasměrovat, či lze očekávat, že by se jim podařilo tuto činnost rozkrýt. Osobně se obávám, že otec své odsouzení v zásadě použije k tomu, aby byl schopen ještě lépe než doposud argumentovat, proč není schopen najít odpovídající práci (má záznam v rejstříku trestů), přičemž bez znalostní konkrétní situace je těžké odhadnout, nakolik toto lze vyvracet a prokazovat, že možnosti legální práce se úmyslně vyhýbá a pracuje tzv. "na černo".
Ve Vámi popsané situaci bohužel neexistuje univerzální zázračné řečení - vůči otci lze doporučit argumentovat, že by se měl snažit platit, jinak se mu stane, že na něj opět podáte trestní oznámení a přece nechce dostat další trest odnětí svobody... Prarodiče lze zkusit požádat o výpomoc a podle jejich reakce (a ekonomické situace) můžete uvážit v případě jejich odmítnutí i možnost podání návrhu na určení vyživovací povinnosti prarodičům. Žádat zvýšení výživného vůči otci nelze ani doporučit, ani není nutné od něj nezbytně odrazovat - akorát je třeba počítat s tím, že pravděpodobně půjde o zvýšení, které zůstane v nejbližší době jen na papíře.
V případě potřeby svůj dotaz doplně nebo upřesněte (pokud byste se např. potřebovala informovat ohledně soc. dávek či dalších oblastí, na které jsme se zde dnes nesoustředili).
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna Společnou cestou.