Společná péče-soud

Dotaz ze dne 22. 4. 2015 12:13.

Otázka

Dobrý den. Žiji již čtvrtým rokem v Německu, s bývalým přítelem máme 6-ti letou dceru narozenou v ČR. Přistěhovali jsme se společně v roce 2011, od konce roku 2012 spolu již nejsme. Já nyní žiji ve společné domácnosti se svým snoubencem, chceme se koncem tohoto roku stěhovat do Ameriky. Otec mé dcery s tím nesouhlasí a chce se soudit o práva na dítě, aby mi v odjezdu zabránil. První dva roky mi neplatil výživné, neustále mě slovně napadal a to i před dcerou. Dohaduje se se mnou naprosto o všem, nikdy se nedohodneme. Nechci, aby práva na dítě získal, protože si nemyslím, že by to bylo pro mou dceru nejlepší. Nechci jim v žádném případě zakazovat kontakt, do Evropy budu jezdit i nadále-mám tu rodinu. Ale také nechci zůstat v zemi kde se žít nechci, jen abych udělala jeho šťastného, když on se ke chová, jak se chová. Můžete mi prosím nějak poradit, říct, jaké jsou mé šance? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

pokud správně chápu popis situace, kdy máte dítě ve věku 6 let, přičemž poslední čtyři roky života žijete s dítětem v Německu, bude zde zřejmě k rozhodování ve věcech péče o dítě příslušný nikoliv český, ale německý soud. V rámci EU se musíme řídit Nařízením ES č. 2201/2003, dle kterého je ve věci péče o dítě příslušný soud podle "obvyklého bydliště dítěte", přičemž obvyklým bydlištěm zde není na místě rozumět "úřední" místo trvalého pobytu (které můžeme mít na druhém konci planety než kde skutečně žijeme), ale místo kde je dítě fakticky integrováno co do svých sociálních a rodinných vazeb i co do prostředí, což ve Vašem případě bude zřejmě Německo.

Bohužel nemám zkušenosti, jak k těmto situacím německé soudy přistupují, lze doporučit tuto otázku konzultovat s někým v Německu (právník věnující se rodinnému právu, obdobná nezisková organizace jako jsme my atd.). Obecně si Vás dále dovolím upozornit, že pokud plánujete vycestovat do zahraničí, je třeba řešit nejen to, aby Váš postup byl legální z hlediska Německa/Česka/EU, ale rovněž to, jak na situaci hledí země, kam chcete vycestovat - pokud byste totiž neměli předepsané dokumenty v předepsané formě či s příslušným ověřením, může se Vám stát, že Vás dotčená země nevpustí bez přítomnosti druhého rodiče na své území (jinak řečeno - lze doporučit konzultovat situaci se zastupitelským úřadem co do požadavků aktuálně kladených při cestování do dané země s dítětem v doprovodu pouze jednoho rodiče).

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna Společnou cestou.

Souhlasím se vším