výživné

Dotaz ze dne 11. 6. 2015 18:09.

Otázka

Dobrý den ráda bych se zeptala zda mám nárok žádat výživné na sebe od bývalého partnera,máme spolu 3 letou dceru ale jelikož mám nyní velké zdravotní problémy nejsem schopná dostatečně zajisti svou dceru,bývalý partner žije ve společné domacnosti s novou partnerkou a jejich finanční situace je velmi slušná.Mohu žádat i přesto že už spolu dva roky nehospodaříme?Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

vzhledem k tomu, že mluvíte o bývalém partnerovi a nikoliv o bývalém manželovi, předpokládám, že jste s otcem dítěte neuzavřela manželství. Nároky neprovdané matky jsou ve srovnání s nároky manželky či bývalé manželky bohužel notně omezené - neprovdaná matka má vůči otci dítěte nárok na příspěvek na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a slehnutím a dále na výživné po dobu dvou let.

Toto je v zásadě obdobně ve staré právní úpravě (zákon o rodině do 31.12.2013) i v úpravě současné (nový občanský zákoník od 1.1.2014), ale odlišnosti zde najdeme co do úpravy lhůt, ve kterých je nárok třeba uplatnit u soudu.

Uvádíte, že s otcem dítěte dva roky společně nehospodaříte, ale blíže již nespecifikujete zda Vám přispěl (ať již formou finanční či tím, že některé věci sám platil) na náklady spojené s těhotenstvím a porodem (pokud nikoliv, obávám se, že nárok již nebude možné úspěšně žalovat, jelikož již od porodu uplynuly více než tři roky).

Dále je otázka zda a v jakém rozsahu Vás otec po narození dítěte vyživoval (opět nemusí jít o hrazení částky, pokud otec v adekvátním rozsahu zajišťuje Vaše životní potřeby např. v rámci úhrady nákladů společné domácnosti). Pokud Vám nebylo přispíváno na výživu po dobu dvou let, nabízí se otázka, jestli v současnosti lze o výživné ještě zpětně požádat - podle úpravy nového občanského zákoníku lze výživné na neprovdanou matku přiznat i zpětně, nejdéle však dva roky ode dne porodu. Předchozí právní úprava obsahovala výjimku z pravidla, že výživné se přiznává jen ode dne zahájení soudního řízení dopředu sice pouze pro děti, ale na druhou stranu tehdy stanovený "příspěvek na výživu" bylo možné považovat za něco jiného, než je výživné, takže praxe dovodila, že příspěvek lze neprovdané matce přiznat i zpětně, na druhé straně ovšem bylo opět požadováno, aby byl nárok uplatněn do tří let od porodu.

Když výše uvedené shrnu, tak se podle popisu situace obávám, že vzhledem k tomu, že jste za otce dítěte nebyla provdána a že je dítě již starší tří let, nemáte v současnosti možnost úspěšně u soudu požadovat po otci výživné na sebe, pokud tedy jste příslušný návrh nedala v rámci výše řešených lhůt.

Otec samozřejmě má vyživovací povinnost vůči dítěti (nezmiňujete, zda je stanoveno na dceru odpovídající výživné, zda ho otec řádně hradí či zda je prostor pro jeho zvýšení). Pokud by nastala situace, že dítě nemůže být dostatečně živeno svými rodiči, může podpůrně nastoupit vyživovací povinnost prarodičů. Pokud jde o Vaše rodiče, tak těm by mohla vzniknout vyživovací povinnost i vůči Vám, pokud jste se dostala ze zdravotních důvodů do situace, kdy se nejste schopna sama živit (záleží však na konkrétních okolnostech a poměrech všech zúčastněných).

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna Společnou cestou.

Souhlasím se vším