Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
druh a družka
Otázka
Dobrý den, prosila by jsem radu zda jako družka mohu požadovat vyplacení poměrné částky peněz za auto společně koupené. Při rozchodu si ho druh bez mého souhlasu odvezl. Jsem navíc plně invalidní a permanentně na kyslíku. Půjčku na auto jsem platila ze svého účtu v měsíčních částkách. Ale napsané je na druha. Já mohu jen prokázat placení z mého účtu. Nyní mám i velmi komplikovanou dopravu k lékaři. Doklady o koupi mám já. Předem moc děkuji za radu.
Odpověď
Dobrý den,
jestli jsem situaci správně pochopil, tak dle dokladů jste to byla Vy kdo hradil automobil, přičemž do registru byl coby vlastník vozidla zapsán Váš bývalý přítel. Neuvádíte jakým způsobem byl automobil zakoupen. Předpokládám, že zde existuje kupní smlouva a pak se nabízí otázka, kdo byl coby vlastník uveden v kupní smlouvě. Není-li auto koupeno před delší dobou, nabízí se také zkoumat to, zda a jak jste při koupi vozidla vystupovali, uvážit lze i to, zda-li existuje mezi Vámi nějaká zachovaná komunikace (SMS, e-maily), ze které by bylo možné dovozovat, jak to s dotčeným automobilem bylo, v úvahu přichází také to, co je ohledně Vašich tehdejších úmyslů případně schopen vypovědět nějaký svědek (známí, kolegové v práci..), respektive se lze obecně zamyslet nad tím, co jiného by se případně dalo u soudu předložit, abyste soudce přesvědčila, že Vaším úmyslem bylo vozidlo zakoupit do podílového spoluvlastnictví a nikoliv ho koupit partnerovi např. jako dárek k narozeninám.
Případně lze uvážit i to, zda-li by nebylo prokazatelné, že vozidlo mělo být plně Vaše. V takovém případě se je však třeba připravit na to, že je třeba vysvětlit, proč se auto v registru napsala na partnera. U spoluvlastníků je normální, že je do registru je zapsán jeden z nich (typicky ten, co následně má možnost uzavřít pojištění za výhodnějších podmínek) byť jde o automobil v podílové spoluvlastnictví (či společném jmění manželů), ale je již poněkud zvláštní, aby si někdo koupil automobil pouze do svého vlastnictví, ale do registru nechal napsat druhou osobu, která s automobilem nemá majetkově nic společného. Dále budu předpokládat, že auto v rámci tehdejší společné domácnosti chápete jako podílové spoluvlastnictví.
V první fázi se tak jako tak vyžaduje, abyste zkusila situaci vyřešit "po dobrém". Lze proto doporučit, abyste zaslala bývalému partnerovi dopis (minimálně doporučeně), ve kterém uvedete, že bez jakékoliv domluvy s Vámi odvezl předmětný automobil, který jste v rámci dřívější společné domácnosti zakoupila, přičemž si je nepochybně dobře vědom, že zápis v registru vozidel neznamená, že vozidlo je jeho výhradním majetkem. Dále můžete navrhnout, že pokud si chce vozidlo ponechat, měl by Vás vyplatit, přičemž podle Vašeho názoru by adekvátní částka byla .... Kč. Pokud s takovýmto řešením nebude souhlasit, měl by počítat s tím, že se obratem budete svých práv domáhat soudně a v tomto smyslu, aby Vaši výzvu vnímal jako předžalobní upomínku.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna Společnou cestou.