Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Vyplacení nábytku
Otázka
Dobrý den. Můj dotaz vzpočívá v tom že že jsme s přítelkyní byli 2 roky tak jsme si nechali vybrat naše spoření. já z toho zaplatil nájem 15 000 Kč a ona nábytek za 40 000 Kč, nedávno jsme se rozešli a teď po mě chce vyplatit nábytek a v tom je má otázka. Mohu z těch 40 000 Kč za nábytek ztrhnout nájem? Mám právo na to abych jí to splácel? a mám v tomto ohledu nějáký práva? |Moc děkuji za odpověď .
Odpověď
Dobrý den,
rozumím-li tomu dobře, tak jste s bývalou přítelkyní společně spořili, uložené peníze vybrali a použili na jednorázové zaplacení nájemného a na nákup nábytku. Nájemné bylo zaplaceno za Váš společný nájem, nábytek jste také užívali společně, ten však po rozchodu připadl Vám.
Pokud jde o nájemné, pak bylo spotřebováno v souvislosti s Vaším společným nájmem bytu. V bytě jste pravděpodobně žili oba dva a oba jste se podíleli na úhradě nákladů. Finanční prostředky byly použity ze společných úspor. Podle mého názoru Vám nevzniklo právo požadovat započtení částky nájemného na hodnotu nábytku. Jiná situace by byla, kdyby jste použil na úhradu nájemného pouze své výlučné prostředky, nebo kdyby v bytě bydlela pouze přítelkyně a na nájemné byly použity Vaše nebo společné prostředky.
Jde-li o nábytek a nedohodli jste se při jeho koupi jinak, pak jste jej pravděpodobně pořídili do spoluvlastnictví, kde jsou Vaše podíly stejně veliké. Majetek ve spoluvlastnictví vypořádáte tak, že jej buď rozdělíte nebo prodáte a výtěžek rozdělíte mezi sebe stejným dílem, nebo si jej nechá jeden z Vás a druhého vyplatí (to znamená z poloviny hodnoty, jakou má nábytek v době vypořádání- má-li tedy nábytek přibližně stejnou hodnotu jako v době pořízení, pak bývalé přítelkyni náleží 20 000 Kč).
Na výše uvedených postupech při vypořádání spoluvlastnictví je třeba se dohodnout. Pokud nebude dohoda možná, může spor vyřešit soud. Pokud se dohodnete, že nábytek připadne Vám a Vy vyplatíte bývalou přítelkyni, pak způsob zaplacení dlužné částky je opět věcí dohody, tedy zda zaplatíte jednorázově nebo ve splátkách.
Je-li situace jiná, než jak jsem z Vašeho dotazu vyrozuměla, prosím upřesněte informace.
S přáním hezkého dne
Kateřina Čočková
za Občanskou poradnu Společnou cestou