Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
SJM a byt, který byl původně nájemní a nájem jen na mě
Otázka
Dobrý den, Mám dotaz ohledně bytu v SJM, nyní se chci rozvést. Měla jsem družstevní byt (členka bytového družstva), který mě zůstal z prvního manželství. Ještě před druhým sňatkem (manželstvím) jsem byt družstevní vyměnila za byt od města tedy nájemní byt na dobu neurčitou. V době nového manželství jsme byt od města odkoupili za velmi příznivou cenu cca 220.tis. (jsme zapsaní jako manželé na katastru). Hodnota bytu je nyní cca 1,6mil. Lze nějakým způsobem započíst můj byt (vnos do manželství) a tuto cenu odečíst od ceny z vypořádání SJM? Cena družstevního bytu by se tehdy dala prodat za cca 950tis. Jak se vypočítá podíl bytu? Druhá otázka je, že manžel měl úraz a pojišťovna mu vyplatila cca 1mil korun jako pojistku a tvrdí, že to jsou pouze jeho peníze a shora uvedený byt právě platil z těchto peněz. Já tvrdím, že peníze z pojistky jsou naše společné. Pojištění si platil před manželstvím i v manželství. Jak je to tedy?
Odpověď
Dobrý den,
pokud jde o dotčený byt, tak pokud Vašemu dotazu správně rozumím, družstevní byt jste do manželství nevnesla, jelikož jste ho ještě před tímto manželstvím vyměnila za nájemní byt. Do manželství jste tedy vstupovala s tím, že máte nájemní byt na Vaše jméno. Na rozdíl od družstva, kde by Vám i za trvání manželství zůstal družstevní podíl, u nájmu není žádná přidaná hodnota a uzavřením manželství vzniká společný nájem bytu manželi, takže jste k okamžiku uzavření manželství byli ohledně dotčeného bytu s manželem zcela rovni. Jako zápočet toto nelze uznat. Zápočet by bylo možné provést, pokud byste např. při výměně bytu družstevního za nájemní (před uzavřením manželství) dostala jako doplatek částku 100 000 Kč, kterou byste si schovala na účet a následně ji použila k úhradě kupní ceny v okamžiku, kdy byste za trvání manželství kupovali byt (zápočet by plynul ze skutečnosti, že nákup do SJM by probíhal částečně z osobních prostředků).
Odpověď na druhý dotaz pro Vás bude příznivější. Podle soudní praxe (NS Cpj 86/71) není důvod plnění z úrazové pojistky vyplacené za trvání manželství vyjmout z režimu bezpodílového spoluvlastnictví / společného jmění manželů (vzhledem k částce předpokládám, že ke koupi došlo za platnosti starého občanského zákoníku, tedy před 1.1.2014).
Takže v tomto ohledu můžete odporovat tomu, že by takto na byt vynaložené prostředky byly osobní a tudíž odůvodňovaly provedení zápočtu.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna Společnou cestou.