Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
příjmení dítěte
Otázka
Dobrý den.Prosím zajímá mě tahle situace.Můj bratr žije s přítelkyní, narodil se ji chlapec.Dali příjmení po bratrovi i když dítě není jeho.Bratr se stará o vše, prostě jako by byl otec.Biologický otec chce aby se chlapec jmenoval po něm.Celé těhotenství nepomohl,a ani teď, nepracuje,nemá byt.Chce podat trestní oznámení. Je to na trestní oznámení? Mohl bratr s přítelkyní uvést příjmení jiné než příjmení biologického otce?Moc děkuji za odpověď.
Odpověď
Dobrý den,
tato situace určitě nespadá do kompetence trestních soudů. Podávání trestního oznámení je v situaci, jak ji popisujete, nesmysl. Otázky určování otcovství se řeší občansko-právní cestou, otázky jména a příjmení řeší matriky ve správním řízení.
Váš bratr se patrně na matrice spolu s matkou dítěte přihlásil jako jeho otec a zároveň oba souhlasili s tím, že dítě bude mít příjmení po něm. Toto je běžný postup, který se používá, když se má narodit dítě neprovdané ženě.
Biologický otec by mohl dát k soudu žalobu na určení otcovství. Spolu s rozhodováním o tom, kdo je otcem, soud rozhoduje také o rodičovské zodpovědnosti a vyživovací povinnosti. Otázka příjmení dítěte se v této fázi neřeší.
O změnu příjmení nezletilého dítěte žádají na matrice oba rodiče (pokud by tedy biologický otec byl soudem určen jako otec dítěte, pak on a matka dítěte žádají společně). Pokud rodiče nejsou schopni se domluvit (což by byl asi případ, který popisujete), ten z nich, který o změnu příjmení usiluje, může podat návrh k soudu, aby souhlas druhého nahradil rozhodnutím. Musel by při tom přesvědčit soud, že změna příjmení je v souladu s potřebami a zájmy nezletilého dítěte (což by asi ve Vašem případě, tedy kdy o dítě nepečuje, a dítě žije s matkou, nedoložil).
Vlastní změna příjmení probíhá ve správním řízení na matrice (buď ho tedy navštíví oba rodiče nebo jeden z nich s rozsudkem soudu). Dá se předpokládat, že pokud by souhlas matky soud nahradil svým rozhodnutím, matrika by změnu příjmení dítěte pravděpodobně potvrdila.
S pozdravem,
Markéta Vávrová, Občanská poradna Společnou cestou.