Vypořádání SJM - bytu ve výhradním vlastnictví jednoho z manželů

Dotaz ze dne 9. 5. 2016 14:47.

Otázka

Dobrý den,

zajímalo by mě, jakým způsobem se přistupuje, kdy má dojít k vypořádání SJM a byt je ve výhradním vlastnictví jednoho z manželů (pořízen společně, dva měsíce před svatbou na hypotéku, avšak kvůli lepší bonitě pouze na jednoho z manželů)

Druhý z manželů má nárok na polovinu částky, která byla vynaložena na výhradní vlastnictví, tedy částku, která šla na úhradu hypotéky a to včetně uhrazených úroků, či pouze z uhrazené jistiny?

Bere se případně i ohled na pokles hodnoty nemovitosti, či to, kdo se jakým podílem podílel na rodinném příjmu?

Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

obecně platí, že pokud se manželé nebo bývalí manželé nedohodnou jinak, použije se pro vypořádání společného jmění manželů pravidla upravená v § 42 občanského zákoníku:

a) podíly obou manželů na vypořádávaném jmění jsou stejné,

b) každý z manželů nahradí to, co ze společného majetku bylo vynaloženo na jeho výhradní majetek,

c) každý z manželů má právo žádat, aby mu bylo nahrazeno, co ze svého výhradního majetku vynaložil na společný majetek,

d) přihlédne se k potřebám nezaopatřených dětí,

e) přihlédne se k tomu, jak se každý z manželů staral o rodinu, zejména jak pečoval o děti a o rodinnou domácnost,

f) přihlédne se k tomu, jak se každý z manželů zasloužil o nabytí a udržení majetkových hodnot náležejících do společného jmění.

Přičemž platí i to, že hodnota toho, co ze společného majetku bylo vynaloženo na výhradní majetek manžela, stejně jako hodnota toho, co z výhradního majetku manžela bylo vynaloženo na společný majetek, se při vypořádání společného jmění započítává zvýšená nebo snížená podle toho, jak se ode dne vynaložení majetku do dne, kdy společné jmění bylo zúženo, zrušeno nebo zaniklo, zvýšila nebo snížila hodnota té součásti majetku, na niž byl náklad vynaložen.

Ve Vámi zmiňované situaci má Vaše manželka právo žádat to, co bylo ze společného jmění vynaloženo na Váš výlučný majetek. To znamená, že může požadovat polovinu částky odpovídající zaplacené jistině a úroků. Jiná situace by byla, kdybyste byli spoludlužníky ve vztahu k hypotéce a dům by spadal do společného jmění manželů a při vypořádání by připadl závazek i dům jednomu z Vás. V takovém případě by mohl ten z manželů, který by se nestal vlastníkem domu, požadovat vyplacení odpovídajícího podílu na domě, avšak nikoli již zaplacených úroků.

Pokles hodnoty nemovitosti ve Vašem výlučném vlastnictví se v případě Vašeho výlučného vlastnictví při výpočtu částky náhrady ve prospěch Vaší manželky neuplatní. Právní úprava se týká částky, která má být vyplacena, nikoli majetku, o který se jedná.

Podílení se na rodinném příjmu je hlediskem pro určení podílu na společném jmění manželů. Zpravidla toto hledisko bývá zohledňováno v situaci, kdy by bylo v rozporu s dobrými mravy, aby byl podíl manžela, který se nijak nepodílel na uspokojování potřeb rodiny a navíc zatěžoval rodinu dluhy apod., stejný jako podíl druhého manžela, který naopak rodinu zabezpečoval.

Pro vypořádání společného jmění manželů, jde-li o hodnotnější majetek a závazky, doporučujeme využít služeb právníka. Pokud nemáte kontakt na již někoho konkrétního, pak lze najít právníka na stránkách České advokátní komory www.cak.cz, kde lze vyhledávat podle právních oblastí i místa bydliště.

S přáním hezkého dne

Kateřina Čočková

Občanská poradna Společnou cestou

Souhlasím se vším