Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Žádost o alimenty v Německu nebo v ČR?
Otázka
Dobrý den,prosim Vás o radu,před 3 roky jsme se vrátili se synem z De do CR.Otec dítěte je němec,syn má též německé občanství.Otec je zapsán v rodném liště a i po našem rozchodu žije v Německu.Výživné neni stanovené,nebyli jsme oddáni...opatrovnictví syna též není soudem určeno ...otec na syna neplatí pravidelně,navštěvuje ho 3-4x do roka,při té příležitosti něco přidá ...má otázka,můžu žádat o alimenty v De,když tam otec má bydliště?a syn má německé občanství?,když teď máme trvalý pobyt v Cr?děkuji za odpověď
Odpověď
Dobrý den,
nejprve shrnu, co jste o Vaší situaci uvedla – syn z nesezdaného soužití má německé občanství (pouze), otec – Němec – je zapsán v rodném listě. Výživné dosud není stanoveno, ani není nijak upravena péče o syna.
Otec Vám výživné platí, ale nepravidelně. Předpokládám, že jste se na pravidelné výši výživného nedohodli. Pokud ano, předpokládám, že jste otce již o dlužné výživné bezúspěšně upomínala.
Abyste mohla výživné vymáhat, je potřeba mít pravomocné rozhodnutí o nároku Vašeho dítěte na výživné. To získáte tak, že soudu podáte návrh na úpravu práv a povinností rodičů k nezletilým dětem. Tam vylíčíte důležité skutečnosti (kdy se syn narodil, kdo je otcem, že skončilo společné soužití, jak se otec podílí na výchově, jak přispívá, jaké jsou Vaše a jeho majetkové poměry) a navrhnete, jak má být upravena péče o dítě a také navrhnete výši vyživovací povinnosti k dítěti (konkrétní částku, kdy a jakým způsobem má hradit). Samozřejmě, je potřeba tvrzené skutečnosti doložit – rodným listem dítěte, potvrzení o Vašich příjmech, příp. doklady o majetkové situaci otce.
Co se týká příslušnosti soudu, tak můžete svůj návrh zaslat na soud v ČR, a to na okresní (resp. městský v případě Prahy) soud místně příslušný podle pobytu Vašeho syna.
Pokud by otec rozhodnutí nerespektoval, je takové rozhodnutí soudu o výživném v ČR vymahatelné i v Německu.
V této záležitosti se můžete také obrátit na Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí: http://www.umpod.cz/, Tel.: 00420 542 215 522, který by Vám měl poskytnout další informace.
S pozdravem,
Eva Samešová
Občanská poradna Společnou cestou