Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Jak vystěhovat přítelova syna
Otázka
Dobrý den. Nevím, zda jsem zvolila správnou rubriku -doufám, že ano. Bydlíme v bytě pronajatém od soukromé osoby. V bytě žije můj přítel, já a přítelův syn, kterému je 26 let a je zaměstnaný. Máme zde i trvalé bydliště, což je jmenovitě uvedeno i v nájemní smlouvě. Chceme se s přítelem zeptat, jak postupovat, když chceme přítelova syna z bytu vystěhovat? Má dluhy u různých firem a společností ve výši cca 100 000,- Kč, dluhy neplatí a celou situaci nijak neřeší. Neustále mu chodí dopisy z firem, které se zabývají vymáháním pohledávek, on je ignoruje. Samozřejmě nestojíme o to, aby v případě exekuce byl zabaven i náš majetek, proto chceme dotyčného z bytu vykázat a zrušit mu zde trvalé bydliště.Potřebovali bychom poradit, jak máme postupovat.
Děkuji
Odpověď
Dobrý den,
neuvádíte na čí jméno je vedena nájemní smlouva. Předpokládám však, že syn přítele v nájemní smlouvě jako nájemce uveden není a v bytě bydlí pouze na základě souhlasu nájemce.
Podle zákona o evidenci obyvatel zruší ohlašovna údaj o trvalém pobytu, zaniklo-li užívací právo občana k objektu nebo vymezené části objektu, jehož adresa je v evidenci obyvatel uvedena jako místo trvalého pobytu občana, a neužívá-li občan tento objekt nebo jeho vymezenou část.
Trvalý pobyt je tedy možné zrušit synovi pouze, pokud budou splněny obě výše uvedené podmínky.
Pokud je nájemní smlouva psaná na Vás nebo na přítele, můžete se rozhodnout svůj souhlas s jeho pobýváním ve Vašem bytu odvolat a prokazatelně (písemně a doporučeným dopisem či předáním oproti podpisu) vyzvat syna, aby se od Váš v určité lhůtě odstěhoval. Teprve po jeho odstěhování by bylo možné odhlásit synovi trvalý pobyt. Pokud by syn na výzvu nereagoval, můžete (tedy ten, kdo je veden jako nájemce v nájemní smlouvě) k soudu podat žalobu na vyklizení. V případě že by soud rozhodl ve Váš prospěch, následně rozsudek nabyl právní moci a vykonatelnosti (tzn. že by se syn neodstěhoval ve lhůtě, kterou mu soud uložil), bylo by možné se jeho vyklizení domáhat exekučně. A následně by opět nic nebránilo podat žádost o zrušení trvalého pobytu. Jestliže by ke zrušení trvalého pobytu došlo, byl by synovi přehlášen trvalý pobyt na adresu místně příslušného obecního úřadu tzv. ohlašovny.
S pozdravem
Eva Samešová, Občanská poradna Společnou cestou