Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
zruseni otcovstvi
Otázka
Dobry den chci se zeptat da se zrusit otcovstvi kdyz s tim byvali pritel souhlasi a neni biologicky otec a co proto musim udelat? dekuji
Odpověď
Dobrý den,
dle občanského zákoníku lze otcovství k dítěti určit na základě manželství, souhlasného prohlášení rodičů či rozhodnutím soudu. Možnost popření otcovství se odvíjí od toho, jakým způsobem bylo otcovství určeno.
Dovoluji si však dovozovat, že ve Vašem případě se jednalo o situaci, kdy bylo otcovství určeno souhlasným prohlášením rodičů na matrice. Popření otcovství určeného souhlasným prohlášením upravuje § 790 odst. 1 Občanského zákoníku. Jeho znění zde přikládám:
"(1) Muž, jehož otcovství bylo určeno souhlasným prohlášením rodičů, může otcovství k dítěti popřít, jen je-li vyloučeno, že by mohl být otcem dítěte. Může tak učinit do šesti měsíců ode dne, kdy bylo takto otcovství určeno; dojde-li k určení otcovství před narozením dítěte,neskončí lhůta dříve než šest měsíců po jeho narození."
Popěrné právo má také matka, která může dle § 791 Občanského zákoníku popřít, že otcem dítěte je muž, jehož otcovství bylo určeno souhlasným prohlášením rodičů, a to ve lhůtách stanovených v § 790 odst. 1 viz výše.
Ve svém dotaze neuvádíte, jak staré je Vaše dítě. Obecně lze k lhůtě pro popření otcovství říct, že lhůta počíná běžet ode dne, kdy bylo otcovství souhlasným prohlášením určeno. Jestliže však došlo k prohlášení otcovství ještě před narozením dítěte, dochází k prodloužení lhůty o dobu od tohoto prohlášení do narození dítěte (lhůta neskončí dříve než šest měsíců po narození dítěte).
Návrh na popření otcovství se podává u soudu, kterým je místně příslušný obecný soud dítěte.
Po uplynutí popěrné lhůty je možné dosáhnout popření otcovství nově postupem jen dle § 792 nebo § 793 o. z. Dle § 792 o. z. je možné prominout zmeškání popěrné lhůty, pokud to vyžadují zájem dítěte a veřejný pořádek. Návrh na popření proto může podat ten, kdo by k tomu byl jinak oprávněn v popěrné lhůtě (otec nebo matka), tedy ne již třetí subjekt, jakým byl dříve nejvyšší státní zástupce. Svůj návrh však musí otec nebo matka odůvodnit také z hlediska okolností, proč popěrnou lhůtu mu či jí jinak zákonem stanovenou nevyužil(a).
Z výše uvedeného tedy vyplývá, že ke zrušení resp. popření otcovství by mohlo dojít v situaci, kdy by se jednalo o krok, který je činěn v zájmu dítěte. Obávám se však, že v situaci kdy by došlo k zániku otcovství Vašemu příteli, aniž by bylo určeno otcovství k biologickému otci dítěte, je pravděpodobnost, že Vašemu návrhu soud vyhoví malá.
V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.
S pozdravem
Petra Skuhrová
Občanská poradna Společnou cestou