Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Jak zabránit matce se kterou se nestykam kontakt s vnoučaty?
Otázka
Dobrý den, po smrti otce mám velmi špatně vztahy s moji údajnou biologickou matkou. Matka se ke me už za života otce chová a jako kdybych nebyla její dcera, ale po smrti otce je to horší a horší. Došlo to tak daleko ze dokonce pravidelně na me vola policii a dokonce udává na sociálně presto ze nemá žádný důvod toto dělat. Jedna se mi o to ze přesto ze jsem s ni přerušila veškerý kontakt, tak její útoky stále trvají a já jsem pod neustálým tlakem. V poslední době za mými zady navštěvuje moji dceru a vykládá ji z jsem špatná matka, dceři je teprve 6,5 tudíž nemá ještě tolik rozumu aby se mohla bránit a po těchto návštěvách bývá často rozhozena. S manželem planujeme další dítě a me by zajímalo zda se můžu zříct své matky a jak mužů ochránit své děti i sebe před jejimy stálými útoky a před jejím vlivem. Děkuji za odpověď.
Odpověď
Dobrý den,
vzdát se své matky legálně nemůžete. Obecně pokud jde o její styky s Vaší dcerou, můžete prozatím postupovat tak, jako by se jednalo o kohokoliv jiného - pokud by ona pak namítala, že jí jako babičce bráníte styku s vnoučetem, musela by úpravu styku v konečném důsledku požadovat po soudu, který by Vaši situaci prošetřil (mohla byste doložit, že na dítě má špatný vliv).
Naopak, pokud by byla situace opravdu závažná, vy můžete podat návrh na omezení styku s Vašim dítětem, který řádně zdůvodníte a doložíte.
Obdobné doporučení lze dát pro její ostatní chování, které vnímáte jako obtěžující - postupovat, jako by se jednalo o kohokoliv jiného. Je obtížné dávat nějaké jednoznačné rady bez znalosti konkrétní situace. Pokud jde o skutky, které jí zákon nezakazují (např. volat policii), těžko dosáhnete jejich omezení. Trestní zákoník zná skutkovou podstatu nebezpečného pronásledování (viz dále), ale z Vámi uvedeného nevyplývá, že by k němu docházelo.
§ 354
Nebezpečné pronásledování
(1) Kdo jiného dlouhodobě pronásleduje tím, že
a) vyhrožuje ublížením na zdraví nebo jinou újmou jemu nebo jeho osobám blízkým,
b) vyhledává jeho osobní blízkost nebo jej sleduje,
c) vytrvale jej prostřednictvím prostředků elektronických komunikací, písemně nebo jinak kontaktuje,
d) omezuje jej v jeho obvyklém způsobu života, nebo
e) zneužije jeho osobních údajů za účelem získání osobního nebo jiného kontaktu, a toto jednání je způsobilé vzbudit v něm důvodnou obavu o jeho život nebo zdraví nebo o život a zdraví osob jemu blízkých, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok nebo zákazem činnosti.
(2) Odnětím svobody na šest měsíců až tři roky bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1
a) vůči dítěti nebo těhotné ženě,
b) se zbraní, nebo
c) nejméně se dvěma osobami.
K tomu, aby mohlo dojít k obvinění pachatele ze stalkingu, musí být splněny tři podmínky:
- jednoznačnost, že pronásledovatel tak činí evidentně proti vůli oběti,
- pronásledování oběti je intenzívní,
- pronásledování oběti je dlouhodobé (dle současně dohodnuté praxe zhruba 4 až 6 týdnů).
Nevím, zda jednání Vaší matky naplňuje znaky stalkingu, nicméně bychom doporučovali obrátit se na oddělení sociálně právní ochrany děti na příslušném úřade a situaci s nimi probrat.
S pozdravem
Eva Samešová, Občanská poradna Společnou cestou