Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
výživné na matku
Otázka
Dobrý den.Starám se společně s manželkou o moji nemocnou mámu,která je v posledním stádiu Alzheimerovi demence.Máma již 3 roky bydlí u nás doma ,je zbavena svéprávnosti a já jako syn jsem určen soudem jako opatrovník.Manželka je vedena na sociálním úřadu jako pečovatel a o mamku pečuje 24 hodin denně,za což má odměnu 13200kč příspěvku na péči,který máma pobírá.Mimo to pobírá starobní důchod ve výši 8800kč.Tyto peníze slouží na bydlení,stravu,ošacení,hygienické prostředkyatd.Mám 4 bratry,kteří se o mámu vůbec nezajímají,žádný dárek k narozeninám,nebo k vánocům,ani telefonát jak se jí daří.Nevidělii ji již spoustu let, Máma se o ně vždy starala a mě zajímá jakou cestou a jak mám docílit toho,aby na ni všichni čtyři bratři přispívali alespoň nějakou symbolickou částkou v řádech stokorun měsíčně,protože tyto peníze z důchodu už dávno nestačí a musím to vše doplácet já sám.Bratři se nechali slyšet,že ji nedají ani halíř a že když jsem se chtěl starat,tak ať se starám a jim dám pokoj..Chci mámě na sklonku života dopřát vše co ji může pomoci,nebo udělat trochu radost.Kam se mám obrátit,nebo co mám udělat abych se domohl alespoň trochu spravedlnosti?Děkuji za odpověď
Odpověď
Dobrý den,
pokud Vaše matka nepobírá dostatek peněz na uspokojení svých potřeb, připadalo by v úvahu požadovat jménem matky po jejích synech výživné.
Občanský zákoník v § 915 odst. 2 stanovuje, že dítě je povinno zajistit svým rodičům slušnou výživu (zatímco životní úroveň dítěte neschopného se samo živit má být s úrovní rodičů zásadně shodná), její "míra" by se stanovovala na základě odůvodněných potřeb matky a jejich majetkových poměrů, výživné pak i podle schopností, možností a majetkových poměrů povinných (plátců výživného).
V úvahu by také připadal požadavek na (částečné) vrácení daru z důvodu nouze dárce - pokud matka některému z bratrů něco darovala (v takovém případě není nutné vracet věc celou, ale pouze část nebo finanční ekvivalent).
Samozřejmě ve všech případech je potřeba doložit jednak majetkovou situaci matky a jednak její potřeby a jak je jejich uspokojení finančně náročné - a event. co přispíváte Vy sám.
Doporučovala bych, abyste z pozice opatrovníka zaslal bratrům doporučený dopis, v němž je vyzvete k plnění vyživovací povinnosti v určité výši. Je třeba v dopise uvést matčiny příjmy a náklady, které převyšují právě její příjmy. Pokud bratři, nebo některý z bratrů žádosti nevyhoví, pak se můžete obrátit na soud, aby vyživovací povinnost stanovil svým rozhodnutím (na to můžete bratry upozornit v dopise).
S pozdravem
Eva Samešová, Občanská poradna Společnou cestou