Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Společné vlastnictví domu
Otázka
Dobrý den. Syn si koupil dům ještě před uzavřením manželství. V případě rozvodu, po 15 letech manželství má manželka nárok na polovinu domu, jak tvrdí? Nikdy ani do oprav žádné peníze nevložila, ani jinak nepřispěla k jeho provozu. Moc děkuji za odpověď S pozdravem
Odpověď
Dobrý den,
předpokládám, že syn s manželkou mají zákonný režim manželského majetkového práva - tedy že si mezi sebou toto nijak zvláštně neupravovali.
Obecně dům, který byl a je výhradním majetkem jednoho z manželů, se uzavřením manželství nestává součástí společného jmění manželů (SJM).
Pokud se manželé rozvedou, bude potřeba, aby zaniklé SJM vypořádali - to mohou buď dohodou nebo nečinností (pak se majetek v SJM dělí na půl) nebo mohou navrhnout, aby SJM vypořádal soud za použití zásad § 742 občanského zákoníku:
(1) Nedohodnou-li se manželé nebo bývalí manželé jinak nebo neuplatní-li se ustanovení § 741, použijí se pro vypořádání tato pravidla:
a) podíly obou manželů na vypořádávaném jmění jsou stejné,
b) každý z manželů nahradí to, co ze společného majetku bylo vynaloženo na jeho výhradní majetek,
c) každý z manželů má právo žádat, aby mu bylo nahrazeno, co ze svého výhradního majetku vynaložil na společný majetek,
d) přihlédne se k potřebám nezaopatřených dětí,
e) přihlédne se k tomu, jak se každý z manželů staral o rodinu, zejména jak pečoval o děti a o rodinnou domácnost,
f) přihlédne se k tomu, jak se každý z manželů zasloužil o nabytí a udržení majetkových hodnot náležejících do společného jmění.
(2) Hodnota toho, co ze společného majetku bylo vynaloženo na výhradní majetek manžela, stejně jako hodnota toho, co z výhradního majetku manžela bylo vynaloženo na společný majetek, se při vypořádání společného jmění započítává zvýšená nebo snížená podle toho, jak se ode dne vynaložení majetku do dne, kdy společné jmění bylo zúženo, zrušeno nebo zaniklo, zvýšila nebo snížila hodnota té součásti majetku, na niž byl náklad vynaložen.
Jak tedy z výše uvedeného vyplývá, vypořádání SJM může podléhat mnoha faktorům. Jak jsem již uvedla na začátku, dům, který je ve výlučném vlastnictví syna, nebude součástí vypořádání SJM, ale na základě výše uvedených pravidel v bodě b) může synovi vzniknout povinnost vyrovnat se s bývalou manželkou. Pokud tedy například bylo ze společného majetku vynaloženo něco na výlučný majetek syna (například během manželství hradili z příjmů, které jsou také součástí SJM, opravy domu), je povinen syn bývalé manželce podíl na této investici uhradit. Pokud toto vyrovnání nebude možné z majetku v SJM, vznikne bývalé manželce peněžní pohledávka vůči synovi. Nicméně nic manželům nebrání v tom, aby si vzájemné závazky vypořádali dohodou.
S pozdravem
Eva Samešová, Občanská poradna Společnou cestou