Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Dohoda o výživném
Otázka
Dobrý den, Je mi 19 let, studují 4 ročník střední školy. Matka u které jsem doposud bydlel se odstěhovala ke svému současnému partnerovi. Mě to nabídla také. Já to odmítl , s tím že podmínky pro mě jsou nevyhovující. Jejího partnera jsem ještě ani neviděl, dále je to mimo město mě školy, mých koníčku. V neposlední řadě bych neměl soukromí. Její druh má ještě 5 dětí, které dojíždějí k němu na víkendy. Rozhodl jsem se najít si pronájem. Matce jsem oznámil, že s ní dál nebudu a chci aby mi platila výživné. Ona souhlasila určila si sama kolik mi bude posílat. Na můj návrh o sepsání dohody o výživném vůbec nereaguje, nebo to přímo odmítá. Co s tím? Nasel jsem si pronájem, otec mi dává 4500, matka víc jak 3000 nedá navíc odmítá sepsat dohodu o výživném. Takže se nemám právně oč opřít a navíc mi ani bez doložení kolik mi platí neprispeji na bydlení když půjdu zadat na úřad. Od otce mák vše v rozsudku. Prosím o radu jak postupovat, když matka odmítá jakou koliv dohodu. Domnívám se že je velmi ovlivněná svým novým partnerem. Děkuji a odpověď
Odpověď
Dobrý den,
o své situaci jste dobře informován - to, že nemáte dohodu o výživném ani soudem stanovené výživné může být komplikací pro získání případných dávek.
Pokud se nepodaří dosáhnout písemné dohody, nezbude Vám, než se obrátit na soud s návrhem na stanovení výživného (vzor žaloby např. zde: http://www.vzory.cz/vzory/spory-soudy/zaloba-na-vyzivne-starsiho-18-let/). Bohužel se dá očekávat, že toto řízení bude nějakou dobu trvat. Výživné lze přiznat až tři roky zpětně od podání návrhu na stanovení výživného. Při stanovení výše výživného vychází soud z celkové majetkové a sociální situace dítěte i povinného rodiče. Výživné tak nemusí být nutně stanoveno tak, aby uhradilo náklady na pronájem.
Bohužel, jak vyjednávat s matkou Vám neporadíme, můžete zvážit využít některé z Poraden pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy (http://www.csspraha.cz/24831-poradna-pro-rodinu-manzelstvi-a-mezilidske-vztahy).
S pozdravem
Eva Samešová, Občanská poradna Společnou cestou