Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Svěření vnuka do vlastní péče
Otázka
Dobrý den, rád bych zjistil jak získat dvanácti letého vnuka do vlastní péče. V současné době je svěřený OS v Trutnově do péče své matky, ta se před 5 lety rozešla s mým synem a děti byli ve střídavé péči obou rodičů. Cca po roce a půl na žádost syna střídavou péči ukončili a jsou v péči matky. S matkou dětí jsem vždy velice dobře vycházel a pomáhal jí s výchovou a zaopatřením dětí. Ponejvíc s vnukem , který se mnou už od malička tráví nejvíc času. S otcem dětí , mým synem, nemám dobré vztahy, když jsem se při rozchodu postavil na stranu matky dětí. Poslední dva roky je vnuk převážně se mnou. Pomáhám mu s učením, jezdíme na kole, chováme akvarijní ryby a byl se mnou i na dovolené v lázních na Slovensku. Jeho matka má ještě 4 děti a na vánoce čeká další. Dohodli jsme se že půjde vnuk ke mně na 2-3 roky než jí malé děti povyrostou a s partnerem budou hledat větší bydlení. Odešel jsem do předčasného důchodu abych měl na chlapce víc času a pomohl mu se školou. On sám chce bydlet u mne. K otci v žádném případě nechce. Můžete nám poradit jak celou situaci řešit. Děkuji
Odpověď
Dobrý den,
z vašeho dotazu rozumím, že vnuk byl svěřen soudem do výlučné péče matky. Otci nijak nebyla omezena rodičovská odpovědnost, proto má stejná práva a povinnosti jako matka rozhodovat o svém synovi.
Pokud chcete pečovat o vnuka vy osobně, je třeba k tomu mít souhlas obou jeho rodičů i vnuka, popřípadě soudu (resp. docílit nového rozhodnutí soudu o tom, komu je vnuk svěřen do péče, a kdo bude jakou měrou přispívat na jeho výživu).
Doporučovali bychom obrátit se na příslušný obecní úřad - oddělení sociálně právní ochrany dětí (OSPOD) a situaci s nimi probrat. Záleží totiž na konkrétní situaci Vaší rodiny. Úřad by Vám měl poradit, jaká varianta je pro vás všechny nejvhodnější a případně zprostředkovat dohodu s Vaším synem.
S pozdravem
Kateřina Čočková
Občanská poradna Společnou cestou