Alimenty na nezletilou dceru

Dotaz ze dne 25. 12. 2017 22:35.

Otázka

Dobry vecer chci se zeptat pritel ma 14 dceru tehotnou, jeji pritel studuje a chodi na brigady a pritel na ni plati alimenty....a ja jsem tehotna take sice par tydnu, ale otazka zni bude stale na ni platit alimenty kdyz ceka dite semnou?

Dekuji za odpoved

Odpověď

Dobrý den,

dítě má vůči svým rodičům (a podpůrně i vůči svým dalším předkům) právo na výživu až do doby, kdy je schopno se samo živit, resp. pokud nabude povinnost jej živit přednostně někdo jiný (zejména manžel nebo otec dítěte neprovdané matky). Tyto dva zmiňované případy jsou prakticky jedinými možnostmi, kdy by připadalo za Vámi popsaných okolností v úvahu, že by otci Vašeho dítěte odpadla vyživovací povinnost vůči své dceři.

Píšete, že otec dítěte dcery Vašeho přítele, se kterým nyní čekáte dítě, chodí na brigády, neuvádíte ovšem kolik je mu let, ani zda jeho otcovství bude prohlášeno i oficiálně. Zde je proto třeba vzít v úvahu několik dalších skutečností. V dotaze uvádíte, že dceři Vašeho přítele je 14 let - je-li otec jejího dítěte již trestně odpovědný (starší 15 let), dopustil se trestného činu pohlavního zneužití podle § 187 trestního zákoníku s trestní sazbou 1 - 8 let odnětí svobody (u mladistvých se trestní sazby snižují na polovinu). Je proto otázkou, zda bude oficiálně uveden v rodném listě jako otec dítěte (který by měl z toho důvodu vyživovací povinnost nejen vůči svému dítěti, nýbrž i vůči matce dítěte po dobu 2 let a povinnost jí přispět na úhradu nákladů spojených s porodem a slehnutím - viz § 920 nového občanského zákoníku, přičemž o výplatu výživného od otce dítěte vůči neprovdané matce lze žádat již během těhotenství), a pokud ano, zda by toho byl reálně schopen - je-li student, jak píšete. Pokud by toho schopen nebyl přecházela by jeho vyživovací povinnost vůči dítěti na jeho rodiče (jsou-li nějací a mají-li schopnost tuto povinnost plnit).

Vzhledem k věku matky rovněž nepřipadá - minimálně po dobu dalších dvou let - v úvahu sňatek, v jehož důsledku by získala vyživovací právo vůči svému manželovi. Z těchto důvodů se dá předpokládat, že vyživovací potřeby matky (dcery otce Vašeho dítěte) spíše ještě vzrostou v důsledku přípravy na porod, porodu samotného a slehnutí a jen stěží budou zcela kompenzovány případnými sociálními dávkami (o porodné matka může požádat prostřednictvím svých zákonných zástupců, rodičovský příspěvek - může čerpat pouze osoba, která má rodičovskou zodpovědnost - tedy matka po nabytí zletilosti, nebo otec, pokud bude oficiálně uveden v rodném listě dítěte a je zletilý, případně někdo z prarodičů - tedy i otec matky - za předpokladů, že bude o dítě pečovat). Dále je třeba zdůraznit, že vyživovací povinnost předků vůči potomkům má přednost před případnými dávkami v hmotné nouzi.

Ze všech těchto důvodů lze spíše dovodit, že vyživovací povinnost otce, se kterým čekáte dítě, vůči jeho těhotné dceři bude trvat i nadále, a dokonce může vzniknout subsidiárně (podpůrně) i povinnost podílet se na výživě její dcery (tedy jeho vnučky), pokud její rodiče nebudou schopni svoji vyživovací povinnost plnit sami.

S pozdravem Jan Petr Kosinka

Souhlasím se vším