Odstupné

Dotaz ze dne 29. 12. 2017 19:51.

Otázka

Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat, bydlela jsem z přítelem 12let, máme 12 letého syna, on má dům na hypoteku. Teď sí našel mladší a chce mně vyhodit, mám tady trvale bydliště. Mám nárok na nějaké odstupné? Na syna ne platí nic, říkal že platí dům, tak nám nic dávat ne bude.Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

pokud tomu dobře rozumíme, pak jste s partnerem ukončili soužití, stále však bydlíte v jeho domě, na nějž splácí hypotéku, na syna nepřispívá žádnou finanční částkou. V domě máte trvalé bydliště, bývalý partner po Vás vyžaduje odstěhování. Z dotazu bohužel nevyplývá, zda jste se s bývalým partnerem dohodli na tom, kdo má a bude mít syna ve své péči, případně zda se bude jednat o střídavou péči, zda se máte odstěhovat pouze Vy nebo i syn.

Pokud by byl syn ve Vaší péči, pak má samozřejmě, za předpokladu, že otec je oficiálně uveden v jeho rodném listě, nárok na výživné od otce, a to až do doby než se bude schopen sám živit (nikoliv tedy např. do 18 let nebo 26 let, může to být podle individuální situace i dříve, nebo naopak později). Výše výživného se bude odvíjet od potřeb dítěte a možnostech otce, přičemž otcova vyživovací povinnost může být zcela nebo částečně (záleží na konkrétní situaci) plněna zajištěním bydlení.

Konkrétní výši výživného je možné stanovit dohodou mezi rodiči, přičemž doporučujeme nechat si ji schválit soudem, nebo - pokud nedojde k dohodě - soudním rozhodnutím. Zároveň je vhodné uspořádat (dohodou schválenou soudem nebo soudním rozhodnutím) styk dítěte s oběma rodiči.

Návrh na stanovení výživného u dětí lze dokonce podat až za tři roky zpětně. To, že otec splácí hypotéku, jistě není důvodem, aby neplatil na syna nic. Hypotéka se týká otcova majetku, nicméně dosud zajišťoval synovi a Vám bydlení, což by se mohlo projevit například ve snížení výživného za dobu tří let zpětně. Nevylučuje to však, že by výživné zpětně nemohlo být stanoveno, neboť záleží na příjmech otce a jeho majetkové situaci a potřebách syna (škola, volnočasové aktivity, jízdné, zdravotní potřeby apod.). Zásadně platí, že životní úroveň dítěte by měla být stejná jako jeho rodičů.

Bude-li třeba donutit otce k úhradě výživného již během soudního procesu, je možné podat návrh na vydání předběžného opatření, na jehož základě by musel otec odvádět výživné v alespoň "prozatímním" rozsahu do doby, než o něm bude řádně rozhodnnuto.

V dotaze se dále ptáte na odstupné v situaci, kdy po Vás bývalý partner požaduje odstěhování se z domu. Pokud bývalý partner požaduje Vaše odstěhování, pak jste povinna se odstěhovat, i když v domě máte trvalé bydliště (jde pouze o formální údaj), odstupné jako jakási náhrada za odstěhování se ze zákona nenáleží, ledaže byste se tak dohodli. Na druhou stranu, pokud jste měli nějaký majetek společný, pak byste si jej měli vypořádat. Dále pokud bylo z Vašich vlastních peněz investováno např. do rekonstrukce partnerova domu nebo splácena hypotéka domu z Vašich prostředků, pak máte nárok jejich vrácení apod.

Jelikož jde o poměrně složitou problematiku, doporučujeme osobní návštěvu naší nebo jiné Vám nejbližší občanské poradny (seznam najdete na www.obcanskeporadny.cz), případně vyhledat právní služby.

Omlouváme se za prodlevu s odpovědí, a to ze zdravotních důvodů.

S pozdravem

Kateřina Čočková a Jan Petr Kosinka

Souhlasím se vším