Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
ustavení opatrovnické rady
Otázka
Chceme ustavit opatrovnickou radu podle občanského zákoníku, je prosím možné, aby při hlasování jedna přítomná osoba měla několik plných mocí a tudíž i více platných hlasů? Dále není jasné, zda musí být zvolen předseda rady a jakým způsobem se volí.
Odpověď
Dobrý den,
ano jedna osoba může zastupovat více nepřítomných osob (vyžaduje se však přítomnost většiny členů a pokud je rada tříčlenná, pak přítomnost všech tří). Druhou věcí ovšem je, že občanský zákoník vymezuje okruh osob, které se mohou podílet na ustavující schůzi opatrovnické rady velmi široce (osoby blízké a přátelé), čímž takové jednání může svádět k určitým manipulacím s hlasy. Proto je třeba mít stále na zřeteli, že by udělováním plných mocí nemělo docházet k obcházení účelu zákona nebo k jednání proti dobrým mravům. V opačném případ by se jednalo o neplatné právní jednání a opatrovnický soud by měl uplatnit svoji dozorovou funkci.
Na druhou otázku lze rovněž odpovědět kladně, občanský zákoník ve více svých ustanoveních (§477 odst. 3, §478 odst. 3) předpokládá existenci funkce předsedy opatrovnické rady, přičemž blíže neupravuje procedury jeho volby, takže lze předpokládat, že je zvolen nadpoloviční většinou členů opatrovnické rady.
S pozdravem Jan Petr Kosinka