Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
rozdělení příspěvku na péči u syna
Otázka
Dobrý den,
mám postiženého syna, který dostává příspěvek na péči 3. stupně plus příspěvek na mobilitu. S partnerkou jsem se rozešel, ale syna se snažím mít alespon dvakrát az trikrát týdně přes noc. Průměrně asi desetkrát do měsíce. Bývalá partnerka vydělává podstatně více než já a má i docela velký majetek, tak jsem ji navrhnul, že jí nebudu platit alimenty ( platím 1500,- Kč ), protože bych měl mít dle mě část příspěvku k dispozici já. Nemám syna v pravidelné dny kvůli práci a nemáme to ani nijak soudně určené. Je možnost rozdělit příspěvek na péči poměrně dle dní, kdy mám malého já?
Děkuji za odpověď
Odpověď
Dobrý den,
příspěvek na péči náleží v zásadě osobě, která péči potřebuje. Za nezletilé dítě o příspěvek žádá a poté s ním hospodaří zákonný zástupce. Příspěvek na péči má být použit právě na zajištění péče ve vztahu ke zdravotnímu postižení (proto např. pokud bude osoba celý kalendářní měsíc hospitalizovaná v nemocnici, nárok na příspěvek na péči tento měsíc nevznikne).
Pokud se v péči o syna s jeho matkou střídáte, měli byste se také dohodnout na tom, jak budete využívat příspěvek na péči. Píšete, že nemáte soudně určený styk se synem, z toho dovozuji, že ani výživné není stanovené soudně. Tedy jste se na úhradě výživného dohodl s matkou. Výše výživného (ať už je stanovena dohodou nebo rozsudkem soudu) se samozřejmě může měnit v závislosti na různých okolnostech. Otázkou je, na co je využíván synův příspěvek na péči - co je za něj "kupováno", např. dojíždění a pobyt v nějakém zařízení, celodenní péče, neboť naopak nemůže navštěvovat nějaké zařízení apod. S tím souvisí otázka, jakou péči náležející pod příspěvek na péči zajišťujete Vy, případně zda u Vás syn "pouze" přespává.
Jak je využit synův příspěvek na péči a jaká je výše výživného je v první řadě otázkou dohody obou rodičů - pokud byste nebyli schopni se shodnout, každý z vás může podat návrh na určení výživného k soudu. Ten pak bude zkoumat, jaké jsou možnosti obou rodičů a potřeby dítěte, soud zohlední i výplatu příspěvku na péči.
Nepodařilo se mi zjistit, že by Úřad práce vyplácel příspěvek na péči poměrně dvěma rodičům podle toho, kolik dní který z nich o dítě skutečně pečuje. Domnívám se, že to možné není. S takto konkrétním dotazem doporučuji obrátit se na krajskou pobočku Úřadu práce, který příspěvek na péči vyplácí.
S pozdravem
Markéta Vávrová
Občanská poradna Společnou cestou