Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Těhotenství ve výpovědní lhůtě
Otázka
Dobrý den. Dne 30.8 mi končí výpovědní 2m lhůta u zaměstnavatele. Smlouvu na dobu neurčitou jsem měla od 11/2016. Smlouvu jsem ukončila na vlastní žádost. Před tím jsem u zaměstnavatele byla na dohodu a 06/2016 dokončila maturitu denní studium Teď jsem zjistila že jsem těhotná,ale hned 31.8 jedu na 2 týdny na dovolenou. Práci jsem chtěla začít hledat od 10/2018 Jak mám teď pokračovat?
Odpověď
Dobrý den, pokud jste podala výpověď sama, potom těhotenství nemá na běh výpovědní doby vliv. Z toho důvodu odvrátit ukončení zaměstnání můžete jedině tak, že byste se se zaměstnavatelem dohodla na odvolání výpovědi. Na to ovšem zaměstnavatel pravděpodobně nepřistoupí, pokud by se dozvěděl, že jste těhotná...
Nebude-li dohoda na odvolání výpovědi možná, pro nesouhlas zaměstnavatele nebo Váš, potom je třeba si vyjasnit, zda Vám vznikne, či nevznikne nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Na tu je nárok, pokud:
1. v posledních dvou letech jsem měla účast na nemocenském pojištění alespoň 270 dní,
2. termín nástupu na mateřskou dovolenou (který může být nejdříve 8 týdnů před plánovaným termínem porodu) by nebyl déle než 180 dní od skončení posledního pracovního poměru. Jinými slovy pokud předpokládaný termín porodu není od 30.8. 2018 déle než za 8 týdnů + 180 dní, potom máte nárok (za předpokladu splnění i první podmínky) na peněžitou pomoc v mateřství.
Navazující rodičovský příspěvek není závislý na délce pojištění ani předchozím zaměstnání, ale podmínkou je péče o dítě. Délka pojištění a výše příjmu však není tak zcela bez významu, protože v případě splnění podmínky pojištění je možné volit i rychlejší varianty výplaty dávky (s vyššími měsíčními částkami). Pro tyto účely je ale možné použít i vyměřovací základ otce, pokud má zaměstnání, vyšší příjem a pojištění v pořádku.
Pokud by termín porodu vycházel na pozdější datum než je 30.8.2018 + 180 dní + 8 týdnů a měla byste zájem pobírat peněžitou pomoc v mateřství, potom by Vám nezbylo než se pokusit najít si urychleně nějaké zaměstnání (ze kterého je odváděno nemocenské pojistné) ještě před nástupem na mateřskou dovolenou.
Stejně tak je vhodné najít si zaměstnání (ze kterého se platí nemocenské pojištění) do doby než nastoupíte na mateřskou dovolenou (mezi 6-8 týdnem přede dnem předpokládaného porodu) i v případě, že podmínky pro pobírání peněžité pomoci v mateřství splníte, protože platí, že čím větší budete pobírat mzdu, tím větší budete mít tzv. výpočtový základ ze kterého se počítá výše peněžité pomoci v mateřství. Tento výpočtový základ se vypočítává zpravidla za období 12 měsíců předcházejících nástupu na mateřskou dovolenou (součet hrubých mezd). Přesný způsob výpočtu je podrobně popsán na webu České správy sociálního zabezpečení, viz zde: https://www.cssz.cz/cz/nemocenske-pojisteni/davky/penezita-pomoc-v-materstvi.htm
I pokud by se Vám nepodařilo nalézt nové zaměstnání (nebo jste neměla zájem jej hledat), doporučuji zaregistrovat se po dobu nezaměstnanosti na Úřadu práce, aby za Vás bylo hrazeno zdravotní a sociální pojištění.
Pokud byste potřebovala některé informace upřesnit, můžete se na nás znovu obrátit.
S pozdravem Jan Petr Kosinka