Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
MAM NAROK NA NEMOVITOST,KTERA BYLA VE VYLOUČNEM VLSTNÍCTVÍ MANŽELA PRED SNATKEM
Otázka
Dobry den ,mam dotaz: Před několika lety jsme se spolu z manželem vzali. Manžel měl nemovitosti rozestavene a měl i zavazky vuci bankam.Po uzavreni manzelstvi jsme spolecne vzali hypoteku a vyplatili jeho zavazky za nemovytosti ktere mel pred manzelstvim.Za doby trvani manzelstvi jsme dostavili nemovitosti a spaceli jsme hypoteku.Podminkou hypoteky byla zastava obou nemovitosti ,protoze nebyly dostavene.Za doby trvani manzelstvi se nemovitosti sklouduvali a dostavili. Dotaz zni:Mam narok na jednu z nemovitosti,kdyz jsem dluznikem v bance?
Nebo mam pouze narok na investici do majetku.
Jsme rozvedene ale nemame vyporadane SJM,A EXMANZEL UZIVA MOMENTALNE SAM OBE NEMOVITOSTI. nA CO MAM NAROK ZE SJM.
DEKUJI.
Odpověď
Dobrý den,
společné jmění manželů, pokud nedošlo ke smluvní modifikaci manželského majetkového režimu, tvoří vše, co manželé během trvání manželství nabyli kromě majetku, který obdržel jeden z manželů darem nebo z dědictví.
U nemovitostí teoreticky zjistíte, zda byly ve společném jmění či nikoliv, na výpise z katastru nemovitostí: buď je tam uveden jen jeden z manželů nebo oba. Otázkou však je, zda zápis byl učiněn v pořádku, a to z hlediska okamžiku vzniku nemovitosti a zda se tak již stalo v době trvání SJM. Jde o poměrně složitou problematiku, kterou bychom doporučovali konzultovat s právníkem.
Pokud patřily do SJM, potom máte nárok na vypořádání, ale pozor (!), pokud nedojde k vypořádání do tří let dohodou ani by nebyl podán návrh na vypořádání SJM, potom platí o hmotných movitých věcech, které užívá výlučně jen jeden z manželů, domněnka, že manželé se dohodli na vypořádání takovým způsobem, jak odpovídá faktickému užívání věci. U ostatních věcí dochází k přechodu k podílovému spoluvlastnictví, přičemž podíly obou manželů jsou stejné (viz § 741 občanského zákoníku).
Pokud nemovitosti nebyly v SJM, fakticky jste z peněz SJM financovali manželův vlastní majetek. Pokud manžel neprokáže, že se mohl důvodně domnívat, že se jednalo z Vaší strany o dar, měl by polovinu investovaných peněz vrátit, jinak by se jednalo o bezdůvodné obohacení. Vy máte právo požadovat, aby Vám při vypořádání společného mění vyplatil náhradu toho, co bylo ze společného majetku vynaloženo (polovinu) na majetek ve výlučném majetku manžela (viz §742 odst. 1 písm. b) občanského zákoníku) a přihlédnout lze i k tomu, k jakému zhodnocení nemovitostí investicemi došlo, jak jste se případně starala o rodinu, pečovala o děti a rodinnou domácnost a jak jste se zasloužila o nabytí a udržení majetkových hodnot náležejících do SJM (dlužník v bance).
Jde o právně složitou problematiku a mnoho peněz, doporučuji obrátit se na právníka specializujícího se na danou problematiku.
S pozdravem Jan Petr Kosinka