Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
mohu vymazat matku z rodného listu?
Otázka
Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda je možné nechat vymazat mou matku z rodného listu? Jsem již plnoletá, odstěhovala jsem se na druhou stranu republiky a stále mi matka neda pokoj. Sice jsem musela žít s ní a jejímy dalšímy dětmy ale nikdy se o mě řádně nestarala naopak vždy mi dávala najevo jak mnou pohrdá.... V 16cti letech jsem se odstěhovala a vše hodila za hlavu před pár lety mě babička přesvědčila, že mámu mám jen jednu a že aspoň kvůly mojim dětem bych jí měla dát šanci. Tak jsem to udělala a teď toho hořce lituji nejen že se vše vrátilo jak to bylo před mím odchodem ale navíc ze mě udělala i smou mladší polosestrou pitomce. Před půl rokem přišly za mnou že má moje sestra rakovinu a že jí pojišťovna nechce platit chemoterapii tak jsem tedy přislíbila pomoc jak s hlídáním jejího synka tak i finanční. Před pár týdny mi to ale nedalo už vzhledem k tomu že chtěly stále víc peněz tak jsem se zašla zeptat na pojišťovnu jak to je s tim placením a oznámily mi že lečba je plně hrazena tak jsem zavolala na onkologii v nemocnici ve které se měla léčit a tam mi oznámily že pacientku s takovým jménem nemají. Proto se Vás ptám je možné nechat si matku vymazat z rodného listu? Děkuji za odpověď
Odpověď
Dobrý den,
právo vymazání matky z rodného listu neumožňuje. Na druhou stranu právo nemůže nutit potomka, aby s rodičem nebo sourozencem udržoval kontakt.
Zákony zpravidla osobní vztahy příliš neregulují. Existují ale určitá pravidla, která jsou na rodinné a mezilidské vztahy navázána. Například vyživovací povinnost upravená občanským zákoníkem - stejně tak, jako mají rodiče povinnost vyživovat své potomky, také potomci jsou povinni svým rodičům poskytnout "slušnou výživu". Občas se na nás obracejí senioři, o něž jejich potomci nejeví zájem a nijak je ve stáří nepodporují - pak je na místě vymáhat výživné soudně, ale v takovém případě se i posuzuje, jak se rodič k potomkovi choval.
Další oblastí je ochrana práv nezletilých dětí - každé dítě má právo stýkat se s příbuznou osobou nebo s osobou společensky blízkou, pokud k nim má citový vztah. V této souvislosti je otázkou, zda zpřetrhání vazeb s matkou a sestrou nebude na újmu Vašim dětem, resp. jak by to posoudil soud, pokud by se matka nebo sestra styku domáhaly. Vždy však záleží na posouzení konkrétní situace, tedy i skutečností, které jste popsala ve Vašem dotazu.
Rodinných vztahů se například dotýká i právní úprava dědění - pravidla, podle kterých se v případě, kdy není sepsána závěť, rozděluje majetek zemřelé osoby mezi dědice (rodinné příslušníky). Tuto posloupnost lze "obejít" buď právě závětí nebo (v některých případech) listinou o vydědění (vydědit potomka lze pro chování, které je v rozporu s dobrými mravy, naopak rodiče lze vyloučit z dědění závětí bez udání důvodu).
Tyto příklady jsem uvedla proto, abyste si trošku dokázala představit, že zákony do rodinných vztahů zasahují, ale pouze omezeně.
Při čtení Vašeho příběhu mě napadlo, že je možné, že matka se sestrou svým jednáním naplnily skutkovou podstatu trestného činu podvodu. Bylo by třeba znát více informací a samozřejmě byste musela Vy zvážit, zda chcete podávat trestní oznámení a věc tímto způsobem řešit. Rámcově, trestní oznámení se podává na jakékoliv služebně Policie ČR. To, co se stalo, je třeba nějakým způsobem doložit: tedy, že jste matce a sestře předávala peníze (celkem minimálně 5000 Kč) a že je z Vás "vylákaly" tím, že Vás záměrně uvedly v omyl (lživě tvrdily, že sestra je nemocná). Podle výše škody (kolik jste jim celkem předala peněz) by pak šlo o různou "závažnost" trestného činu s odstupňovanými tresty. Například, pokud by škoda dosáhla více než 50 000 Kč, trestní zákoník stanoví trest odnětí svobody 1 až 5 let. V rámci trestního řízení je také možné uplatnit nárok na náhradu škody - ve Vašem případě vrácení peněz, které jste matce a sestře dala.
Z Vámi poskytnutých informací chápu, proč byste ráda o vymazání matky z rodného listu usilovala. Jde psychologicky o jakousi "tlustou čáru", kterou chcete za svou minulostí učinit. Nicméně jde do jisté míry o administrativní údaj. Pokud budete mít další nebo doplňující dotazy, můžete se na mě opět obrátit v odpovědi na tento mail.
S pozdravem
Markéta Vávrová
Občanská poradna Společnou cestou