Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Narok na dceru
Otázka
Mame soudem dohodu ale matka ktere bylo dite svereno rozhodla ze mi dveru bude davat jednou za 14 dni na vikend mam dovolenou chtel bych si ji nechat 27.12.do 6.1. Matka rekla ze je to moc a chce ji uz 2.1.mam narok si dceru ponechat do 6.1.?
Odpověď
Dobrý den, z Vámi uváděných informací vyplývá, že Vaše dítě bylo svěřeno do výchovy matce dítěte a to na základě schválení dohody, kterou jste oba uzavřeli. Nezmiňujete však bližší obsah dohody tedy ani to, zda bylo konkrétněji upraveno, jakým způsobem bude upraven styk dítěte s druhým rodičem.
Pokud je v rámci dohody schválené soudem konkrétně dohodnuto, jak často se budete s dítětem stýkat, případně jak by měl styk probíhat o vánočních svátcích, prázdninách apod. V tomto případě je na místě dotčenou dohodu dodržovat a pokud byste se od ní chtěl odchýlit, je potřeba se dohodnout s druhým rodičem. Pokud se nedohodnete, je nutné se držet znění dohody, kterou soud schválil. Neznamená to však, že nemáte žádné možnosti, jak dosáhnout širšího styku s dítětem. V situaci kdy by se ukázalo, že současné znění úpravy styku s dítětem je nevyhovující, jelikož od doby schválení Vaší dohody došlo ke změně poměrů, můžete se zkusit s matkou dítěte dohodnout na nových podmínkách úpravy poměrů k dítěti, případně podat nový návrh na úpravu styku s dítětem.
Pro úplnost dodávám, že předpokladem pro změnu původního rozsudku je změna poměrů, to znamená, že se situace od posledního rozhodnutí "posunula" a to dle Vašeho názoru do té míry, že soud bude považovat za důvodné své rozhodnutí změnit. Změnou poměrů může být i to, že se ukáže, že rodiče nejsou schopni spolupracovat v zájmu dítěte v míře, kterou soud očekával, případně že jeden z rodičů styku dítětem s druhým rodičem účelově brání např. fingováním nemocí apod.
Jestliže v dohodě není styk s dítětem vůbec upraven (což není vyloučeno), bude potřeba se i v této situaci zkusit s matkou dítěte dohodnout. Pokud by k dohodě nedošlo (třeba i opakovaně), můžete se i tehdy obrátit na soud a podat návrh na úpravu styku s dítětem. Zároveň je samozřejmě v obou případech potřeba zvážit, zda důvody ze strany matky, kterými se brání delšímu styku s dítětem jsou v zájmu dítěte či ne.
Nezmiňujete se, o jak staré dítě se jedná, jak moc je na Vás zvyklé, jestli jste před soudní úpravou styku žili společně apod. Bude určitě rozdíl v posuzování argumentů matky, pokud se jedná o malé dítě, které není zvyklé na delší odloučení oproti pobytu staršího (např. předškoláka, školáka) dítěte u druhého rodiče. Nicméně i u staršího dítěte je potřeba situaci posuzovat individuálně s ohledem na jeho potřeby.
Vzor zmiňovaného návrhu na úpravu styku s dítětem naleznete např. zde: http://www.zbynekmlcoch.cz/informace/ke-stazeni/rodinne-pravo-vzory/navrh-na-upravu-styku-s-nezletilym-ditetem-vzor-ke-stazeni
Vzhledem k datům, které jste ve svém dotaze uvedl, získáte odpověď z naší poradny s časovou prodlevou. V situaci, kdy potřebujete získat informace rychleji, je možné se na naši či jinou poradnu obrátit prostřednictvím telefonických konzultací nebo osobně. Seznam poraden naleznete zde: http://www.obcanskeporadny.cz/index.php?option=com_poradny&view=poradny&Itemid=8
V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.
S pozdravem
Petra Skuhrová
Občanská poradna Společnou cestou