Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Nárok na alimenty
Otázka
Zdravím. Syn byl v mé péči a odstěhoval se ke své přítelkyni. Nyní chce alimenty i po mě, i když dostal stavební spoření kde jsem mu sama nasporila 58000 plus spořící účet kde měl 8000. Sporila jsem mu to až se osamistatni. Má nárok po mě chtít alimenty mám nějakou obranu,kdyz dostal tolik peněz? Děkuji za odpověď.
Odpověď
Dobrý den,
bohužel na Vaši otázku nelze jednoznačně odpovědět. Neuvádíte, zda syn ještě studuje, zda má nějaké příjmy atd. Obecně platí, že vyživovací povinnost rodičů vůči dětem trvá do doby, než jsou schopné se samy živit (uznává se do dokončení jednoho vysokoškolského studia, záleží však na konkrétní situaci).
Pokud tedy syn stále studuje, pak Vaše a jeho otce vyživovací povinnost trvá. Otázkou však je rozsah této povinnosti. Při posuzování výše výživného se tak vychází z příjmů a majetkové situace povinného rodiče i dítěte, z nákladů na živobytí, z možnosti plnit vyživovací povinnost například zajištěním bydlení atd.
Na Vaší straně by bylo možné přihlédnout k tomu, že syn u Vás může bydlet a mít tak zajištěnou bytovou potřebu, včetně stravy atd. Pokud se odstěhoval, nic to nemění na tom, že vynakládáte prostředky na bydlení, kde by mohl bydlet. Vaše vyživovací povinnost by tak měla zohlednit na Vaší straně náklady na bydlení, Váš příjem a jiné nezbytné výdaje. Výše výživného tak nemusí odpovídat jeho potřebám v novém bytě, neboť Vaše příjmy to např. neumožňují a bytovou potřebu jste schopna zajistit u sebe. Pokud máte ale vysoké příjmy, pak by výživné mohlo být vyšší a zajistit mu samostatné bydlení. Záleží na konkrétní situaci.
Doporučuji dohodnout se synem na výši výživného (s ohledem na Vaše příjmy a výdaje a na výdaje, které jste vynakládala na syna, když u Vás bydlel). Pokud se nedohodnete, pak má syn, je-li zletilý, možnost obrátit se na soud, aby výživné určil (je-li nezletilý, pak návrh podáváte Vy).
V případě potřeby je možné se na nás obrátit přímo nebo telefonicky.
S pozdravem
Kateřina Čočková
Občanská poradna Společnou cestou