Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Jak postupovat když nejsem otcem.
Otázka
Dobrý den, můj syn se 30.4.2018 seznámil na oslavě s dívkou a ještě ten večer měly poměr. Asi za čtrnáct dní mu oznámila že je v jiném stavu a on je otcem. Syn se zachoval správně a k dívce se přestěhoval. Celou dobu ji podporoval finančně i psychicky. Po narození dítěte které bylo o tři týdny dříve jsme se svolením otce nechali udělat test DNA který prokázal že není biologický otec dítěte. Jak má postupovat aby se změnilo otcovství a on nemusel po rozchodu platit alimenty. Děkuji za odpověď.
Odpověď
Dobrý den,
z Vašeho dotazu předpokládáme, že k dítěti bylo určeno otcovství, a to souhlasným prohlášením obou rodičů. I když Váš syn není biologickým otcem dítěte, podle českého právního řádu za otce považován je. Hovoří o tom § 779 občanského zákoníku, který říká, že: „otcem dítěte je muž, jehož otcovství bylo určeno souhlasným prohlášením matky a tohoto muže a takto lze určit otcovství i k dítěti ještě nenarozenému, je-li počato.“
Aby syn již nadále nebyl právně považován za otce, musí podat k soudu návrh na popření otcovství. Občanský zákoník v § 790 hovoří o tom, že: „muž, jehož otcovství bylo určeno souhlasným prohlášením rodičů, může otcovství k dítěti popřít, jen je-li vyloučeno, že by mohl být otcem dítěte. Může tak učinit do šesti měsíců ode dne, kdy bylo takto otcovství určeno a dojde-li k určení otcovství před narozením dítěte, neskončí lhůta dříve než šest měsíců po jeho narození.“
To znamená, že Váš syn tak musí učinit do šesti měsíců od souhlasného prohlášení rodičů a dítěti nesmí být více než šest let.
K popření otcovství dochází vždy před soudem na základě podání žaloby na popření otcovství, místně příslušným je okresní/obvodní soud dle bydliště dítěte. Tuto žalobu podává otec proti matce i proti dítěti, ke kterému má být otcovství popřeno. Soud dítěti pro řízení stanoví opatrovníka. K žalobě by měl otec přiložit genetický test otcovství a navrhnout jiné důkazy svědčící o tom, že není otcem (zejména to, že v době, kdy došlo k početí, se ještě neznali). Soudní poplatek se hradí ve výši 2 000 Kč.
S přáním hezkého dne
Jindřiška Bouzek Mattasová
Kateřina Čočková
Občanská poradna Společnou cestou