Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
rodinné vztahy
Otázka
Dobrý den, jsme s manželem v rozvodovém řízení, vlastníme spolu rodinný domek a v domácnosti s námi žije syn. Tu svou půlku baráku , bych chtěla přepsat na syna , který tam s námi bydlí,ale nemůžu se s manželem dohodnout. Já se synem pobýváme v horní části baráku a spodní část baráku má manžel.Ale začal nám vyhrožovat, tak si nahoře zamykáme pokoje.Všude vykřikuje, že nám vypáčí dveře a odveze všechny věci co tam se synem máme.Syn si tam nakoupil novou lednici, mikrovlku, troubu a věci do kuchyně, aby si to tam zařídil.Nevíme co máme udělat, nebo kam se máme obrátit. Děkuji za odpověd
Odpověď
Dobrý den,
dotaz jsme již konzultovali telefonicky, nicméně alespoň krátce:
Pokud máte rodinný domek ve společném jmění manželů (SJM), nemůžete převést svůj "podíl" na syna. Manželé věci v SJM vlastní společně, bez podílů, proto není možné, aby jeden z manželů převedl tento svůj nárok. Muselo by nejdříve dojít ke zrušení SJM či vyloučení věci ze SJM a k jejímu vypořádání, poté může nastat situace, kdy byste vlastnila podíl na domku, který byste mohla převést na syna.
Jste-li v rozvodovém řízení, pak je třeba po rozvodu vypořádat SJM, a to buď dohodou nebo soudním rozhodnutím. Pokud do tří let od právní moci rozsudku o rozvodu nedojde k dohodě ani k podání návrhu k soudu, pak bude SJM vypořádáno zákonnými domněnkami. Nemovitosti připadnou do podílového spoluvlastnictví, kde každý z bývalých manželů bude vlastnit svůj podíl, který mohou následně převést.
V dotaze píšete, že manžel vyhrožuje vypáčením dveří a odvezením věcí Vašeho syna. Jednalo by se o protiprávní jednání z jeho strany, doporučujeme v takové situaci volat policii. Jako preventivní opatření bychom doporučovali pokusit se o sepsání dohody o užívání domku, o zdokumentování a doložení vlastnictví věcí (foto, faktury, svědci apod.), pokusit se situaci řešit s širší rodinou, případně využít služeb advokáta.
Přeji, ať se situaci podaří smírně vyřešit.
S pozdravem
Kateřina Čočková
za Občanskou poradnu Společnou cestou