Otcovství

Dotaz ze dne 28. 3. 2019 12:49.

Otázka

Pěkný den, potřeboval bych poradit.. Mám 6ti letého syna, jeho biologický otec je uveden v jeho rodném listě a syn nese jeho příjmení avšak víživné stanovené soudem nehradí, o syna nejeví zájem, syn však otce má, mého manžela se kterým mám druhého syna 2roky. Biologický otec 1.syna souhlasil se zreknutim se otcovství (pokud to tedy jde) manžel oba syny považuje za vlastní, jak mužem tedy postupovat? Musí manžel požádat o osvojení 1.syna? Lze přepsat otce i v rodném liště? Bude pak mít syn společné příjmení? Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

osvojit dítě je možné na základě rozhodnutí soudu a za předpokladů uvedených v §§794 a násl. občanského zákoníku.

Předně jde o to, že k osvojení musí dát souhlas oba rodiče i dítě, pokud je starší 12 let.

Nedosáhlo-li dítě věku alespoň dvanácti let, dá jeho jménem souhlas s osvojením jeho opatrovník; opatrovníkem soud jmenuje zpravidla orgán sociálně-právní ochrany dětí. Dříve než dá opatrovník souhlas, zjistí všechny rozhodné skutečnosti, které ho povedou k závěru, že osvojení bude v souladu se zájmy dítěte. Je-li to možné, soud vyslechne i osvojované dítě a vezme na jeho vyjádření zřetel s ohledem na stupeň jeho duševního vývoje. V dotaze uvádíte, že biologický otec souhlasí s osvojením syna Vaším manželem. Nicméně pro případ, kdy by změnil názor, uvádím zákonné ustanovení, kdy souhlasu rodiče není třeba. A to jestliže rodič:

§ 818

a) byl zbaven rodičovské odpovědnosti a zároveň práva dát souhlas k osvojení,

b) není schopen projevit svou vůli nebo rozpoznat následky svého jednání nebo je ovládnout, nebo

c) se zdržuje na neznámém místě a toto místo se nepodaří soudu v součinnosti s dalšími orgány veřejné moci zjistit ani při vynaložení potřebné pečlivosti.

§ 819

(1) K osvojení dále není třeba souhlasu rodiče, který zjevně nemá o dítě zájem.

(2) Rodič zjevně nemá o dítě zájem, neprojevuje-li soustavně o dítě opravdový zájem, a tím trvale zaviněně porušuje své povinnosti rodiče. § 820

(1) Má se za to, že nezájem rodiče o dítě je zjevný, trvá-li alespoň tři měsíce od posledního projeveného opravdového zájmu. Nelze-li však v chování rodiče spatřovat hrubé porušování jeho povinností, je třeba, aby byl orgánem sociálně-právní ochrany dětí poučen o možných důsledcích svého chování a aby od takového poučení uplynuly alespoň tři měsíce. Orgán sociálně-právní ochrany dětí je povinen poskytnout rodiči nejpozději po tomto poučení poradenství a pomoc za podmínek stanovených jiným právním předpisem.

(2) Poučení podle odstavce 1 se nevyžaduje, opustil-li rodič místo, kde se dříve zdržoval, aniž sdělil, kde se nyní zdržuje, a nepodařilo-li se ani za tři měsíce zjistit místo, kde se rodič zdržuje.

Návrh na osvojení nezletilého dítěte se podává k okresnímu/obvodnímu soudu příslušnému dle bydliště dítěte. Návrh podává ve Vašem případě Váš manžel, k sepsání můžete využít služeb advokáta nebo vzoru na internetu.

Pokud dojde k osvojení (rozhodnutí o osvojení nabude právní moci), je možné přepsat i společné příjmení na matrice a vydat nový rodný list (je třeba se dostavit s pravomocným rozhodnutím soudu a původním rodným listem).

S pozdravem Kosinka

Souhlasím se vším