Zrušení otcovství

Dotaz ze dne 8. 4. 2019 18:44.

Otázka

Dobrý den, mám problém. Rozvádím se s manželem. V brzké době,by jsme měli mít stání kvůli dětem,kdo je bude mít v péči. Já se jich vzdát nechci, ale kdyby došlo k nejhoršímu,je možné aby byl otec u prvního dítěte vymazán z rodného listu, není jeho biologický otec. Když to bylo všechno v pořádku mezi námi, tak jsme se domluvili, že se dopíše do rodného listu a dá i synovi jeho příjmení. Druhý syn už jeho je. Jde mi o to, kdyby mi je chtěl sebrat, jestli se můžu bránit tím, že ho nechám vymazat jako otce prvního syna, tak aby mi aspoň on zůstal. Každopádně budu bojovat o oba. Děkuji za odpověď. S pozdravem

Odpověď

Dobrý den!

Z Vašeho dotazu není zcela jasné, zda Váš manžel byl zapsán do rodného listu na základě osvojení, nebo na základě některé z domněnek otcovství (z důvodu manželství nebo souhlasným prohlášením rodičů). Ať tak, nebo onak, je nyní právně otcem dítěte (osvojitel má stejná práva jako rodič).

Bylo-li otcovství určeno na základě manželství, potom manžel může do šesti měsíců ode dne, kdy se dozvěděl o skutečnostech zakládajících důvodnou pochybnost, že je otcem dítěte, které se narodilo jeho manželce, popřít své otcovství u soudu, nejpozději však do šesti let od narození dítěte. Matka dítěte může popřít otcovství k takto určenému otci do šesti měsíců od narození dítěte.

Jestliže by se jednalo o souhlasné prohlášení rodičů, potom muž, jehož otcovství bylo určeno souhlasným prohlášením rodičů, může otcovství k dítěti popřít, jen je-li vyloučeno, že by mohl být otcem dítěte. Může tak učinit do šesti měsíců ode dne, kdy bylo takto otcovství určeno; Rovněž matka dítěte může popřít, že otcem dítěte je muž, jehož otcovství bylo určeno souhlasným prohlášením rodičů, a to ve stejných lhůtách jako muž.

Je-li návrh na popření otcovství podán po uplynutí popěrné lhůty, může soud rozhodnout, že zmeškání lhůty promíjí, pokud to vyžadují zájem dítěte a veřejný pořádek. Vyžaduje-li to zřejmý zájem dítěte a mají-li být naplněna ustanovení zaručující základní lidská práva, může soud i bez návrhu zahájit řízení o popření otcovství, bylo-li otcovství určeno souhlasným prohlášením rodičů, ale otec dítěte takto určený nemůže být jeho otcem.

Pokud se jednalo o osvojení může osvojenec (jeho jménem zákonný zástupce) nebo osvojitel navrhnout zrušení osvojení do lhůty tří let od osvojení, jsou-li pro to důležité důvody. Pokud by osvojení proběhlo nezákonně, tříletá omezující lhůta neplatí.

Každopádně doporučuji spíše dohodu než boj o to, kdo komu "sebere" jedno či obě děti. Nicméně o péči o děti rozhoduje soud, a to podle nejlepšího zájmu dítěte. Soud tak bude zohledňovat celkovou situaci vás rodičů a synů, jaké vztahy navzájem panují, jaký vztah mají synové k oběma rodičům atd. Pokud jste vy rodiče způsobilí a schopní a máte pozitivní vztah k synům a naopak, pak soud nemůže dítě odebrat jednomu z vás, neboť to není v zájmu dítěte. Soud může tak rozhodnout o střídavé péči, případně o výlučné a s širokou úpravou styku rodiče s dítětem.

S pozdravem Kosinka

Souhlasím se vším