Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
SJM
Otázka
Dobrý den, Chtěl bych se prosim zeptat. Jsem rozvedený, během manželství jsme měli 3 úvěry na bydlení, ktere padly do rekonstrukce mé nemovitosti.Tyto úvěry byly behem manželství splaceny.Patří tyto zaplacené úvěry do SJM? Čtvrtý úvěr, který jsme si vzali, splácím já, manželku jsem po rozvodu vyvázal z tohoto úvěru.Na jakou částku má bývalá žena nárok. Dekuji.
Odpověď
Dobrý den,
zajímalo Vás, zda splacené úvěry patří do SJM. V situaci kdy úvěry byly již splaceny, tak nejsou aktivní součástí SJM. Co však může být předmětem vypořádání SJM je zápočet zhodnocení Vaší nemovitosti, které bylo zrealizováno právě díky poskytnutým úvěrům.
Pro úplnost ještě dodávám, že předpokládám, že se nacházíte ve 3leté lhůtě určené pro vypořádání SJM - tato lhůta začíná běžet od nabytí právní moci rozsudku o rozvodu. V opačném případě prosím doplňte, kdy došlo začala lhůta pro vypořádání běžet. Děkuji.
Situaci tzv. zápočtů upravuje § 742 Občanského zákoníku. Jeho znění přikládám zde:
"(1) Nedohodnou-li se manželé nebo bývalí manželé jinak nebo neuplatní-li se ustanovení § 741, použijí se pro vypořádání tato pravidla:
a) podíly obou manželů na vypořádávaném jmění jsou stejné,
b) každý z manželů nahradí to, co ze společného majetku bylo vynaloženo na jeho výhradní majetek,
c) každý z manželů má právo žádat, aby mu bylo nahrazeno, co ze svého výhradního majetku vynaložil na společný majetek,
d) přihlédne se k potřebám nezaopatřených dětí,
e) přihlédne se k tomu, jak se každý z manželů staral o rodinu, zejména jak pečoval o děti a o rodinnou domácnost,
f) přihlédne se k tomu, jak se každý z manželů zasloužil o nabytí a udržení majetkových hodnot náležejících do společného jmění.
(2) Hodnota toho, co ze společného majetku bylo vynaloženo na výhradní majetek manžela, stejně jako hodnota toho, co z výhradního majetku manžela bylo vynaloženo na společný majetek, se při vypořádání společného jmění započítává zvýšená nebo snížená podle toho, jak se ode dne vynaložení majetku do dne, kdy společné jmění bylo zúženo, zrušeno nebo zaniklo, zvýšila nebo snížila hodnota té součásti majetku, na niž byl náklad vynaložen."
Nejprve se zastavím u prvního odstavce citovaného §, ve kterém jsou popsány situace a pravidla "náhrad" mezi manžely, která se uplatňují při vypořádání SJM.
Na Vaši situaci se vztahuje druhé pravidlo, dle kterého je manžel povinen nahradit druhému manželovi to, co bylo ze společného majetku vynaloženo na jeho výhradní majetek. Jedná se v podstatě o speciální ustanovení o bezdůvodném obohacení: co z "cizího" mi bylo "věnováno", jsem povinen vrátit.
Jinými slovy - v situaci, kdy úvěry, za které byla zhodnocena Vaše nemovitost, byly spláceny z prostředků patřících do SJM (typicky mzda, plat, důchod apod.), bude potřeba v rámci vypořádání SJM provést zhodnocení, o kolik došlo k navýšení ceny Vaší nemovitosti díky použitým prostředkům z úvěrů a následně by měl být stanovena, jaká částka by měla být Vaší bývalé manželce vyplacena v rámci vypořádání SJM. Nicméně samotné posouzení nemovitosti bude na soudním znalci. A následně bude na Vás zda se o částce představující zhodnocení nemovitosti budete schopni dohodnout (tj. akceptovat závěr posudku) nebo zda bude předmětem soudního řízení.
Ještě se dovolím vyjádřit k Vámi uvedené poslední informaci tj. že jste bývalou manželku ze čtvrtého úvěru vyvázal. Předpokládám, že máte na mysli, že došlo k dohodě mezi Vámi, bývalou manželkou a úvěrující společností k vzájemné dohodě o tom, že Vaše bývalá manželka již není v pozici spoludlužníka. Pokud by se totiž jednalo pouze o dohodu mezi Vámi dvěma, je tato dohoda účinná pouze mezi vámi nikoliv vůči věřiteli. Ten může jednat, jako kdyby tato dohoda neexistovala a vymáhat po bývalé manželce svoji pohledávku. Ona by zas mohla žádat náhradu poměrné části dluhu po Vás.
V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.
S pozdravem
Petra Skuhrová
Občanská poradna Společnou cestou