Vyzivne na manzelku po dobu do rozvodu

Dotaz ze dne 27. 6. 2019 14:17.

Otázka

Dobry den, s manzelem mame 2 nezletile deti. Uz 10 mesicu zijeme oddelene. Na vyzivu deti prispiva. Mam narok na vyzivne i ja jako manzelka do doby nez dojde k samotnemu rozvodu? Jsem na materske s 1,5 letym ditetem. V jake vysi mohu vyzivne na sebe pozadovat? A lze toho vyzivne vyhamat zpetne? ( pri vyporadani SJM). . Dekuji za odpoved.

Odpověď

Dobrý den,

Občanský zákoník v § 697 stanoví, že: "Manželé mají vzájemnou vyživovací povinnost v rozsahu, který oběma zajišťuje zásadně stejnou hmotnou a kulturní úroveň. Vyživovací povinnost mezi manžely předchází vyživovací povinnosti dítěte a rodičů.".

Jinými slovy lze říci, že po dobu trvání manželství mají oba manželé právo na stejnou úroveň života co do hmotné a kulturní úrovně. Zákon zároveň nerozlišuje, zda manželé spolu žijí či nikoliv. V situaci kdy se manželé nedohodnou na výši výživného mezi sebou, může jeden z nich podat návrh k soudu. Soud poté bude zjišťovat nejen majetkové poměry každého z manželů, ale i odůvodněné potřeby a výdaje, které plynou z odděleného soužití, pokud manželé žijí odděleně.

Řízení se zahajuje podáním žaloby, ve které oprávněný manžel (tj. Vy) uvede rozhodující skutková tvrzení a označí potřebné důkazy, jakož i uvede, od kterého dne žádá plnění výživného (nejdříve to však lze od zahájení soudního řízení) a v jaké výši. Pro úplnost dodávám, že řízení je pro Vás jako navrhovatelku osvobozeno od soudních poplatků.

Vzhledem k tomu že neznám podrobněji Vaše majetkové poměry, nejsem schopna Vám říci, jakou částku výživného máte do návrhu uvést. Zjednodušeně řečeno, bude potřeba posoudit Vaše příjmy a výdaje na odůvodněné potřeby (jídlo, ošacení, léky, ale také náklady na bydlení - je vhodné se připravit na zdůvodnění, proč žijete odděleně, což může přinášet vyšší náklady na bydlení) a "poměřit" je s příjmy a odůvodněnými potřebami manžela.

Zároveň platí, že soud je ve svém rozhodnutí tímto návrhem vázán, nesmí ho překročit a přisoudit více či rozhodnout o plnění této povinnosti na delší dobu, než je oprávněným požadováno. Zánikem manželství (právní mocí rozvodového rozsudku, prohlášením manželství za neplatné, smrtí manžela) zanikne i vyživovací povinnost mezi manžely.

V případě že byste potřebovala pomoci se sestavením návrhu na stanovení vyživovací povinnosti manželky, můžete osobně navštívit některou z občanských poraden, jejich seznam naleznete na www.obcanskeporadny.cz Při osobní konzultaci s Vámi mohou pracovníci poradny probrat konkrétně jednotlivé části návrhu k soudu i možný průběh řízení. Pokud výživné chcete vymáhat soudně, je na místě neotálet. Nárok na výživné pro manželku máte za dobu trvání manželství, po jejím zániku již nebudete splňovat jednu ze základních podmínek pro jeho stanovení.Pokud by Vám výživné bylo přiznáno a manžel ho nehradil, můžete ho vymáhat prostřednictvím výkonu rozhodnutí (obdoba exekuce) či prostřednictvím soudního exekutora. Pro úplnost dodávám, že po zániku manželství je možné v případě zákonem splněných předpokladů uplatňovat žalobu na určení výživného pro rozvedenou manželku.

V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.

S pozdravem

Petra Skuhrová

Občanská poradna Společnou cestou

Souhlasím se vším