Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Výživné na vdanou dceru
Otázka
Dobrý den potřebuji vědět jestli jsem povinná platit alimenty na dceru 18 let která se vdáva chybí jí ještě rok školy a nejsem si jistá jestli jí ještě navštěvuje
Odpověď
Dobrý den,
vyživovací povinnost a právo na výživné (alimenty) mezi rodiči a jejich dětmi je upravena v § 910 a následujících občanského zákoníku. Je důležité vědět, že vyživovací povinnost není vázána na věk dcery, ale na to, zda je dcera schopna se sama o sebe postarat a uživit se.
Nicméně ve Vašem případě platí, že pokud se dcera vdá a nebude schopna se sama živit, přechází vyživovací povinnost na jejího manžela a jen tehdy, pokud by nebyl schopen vyživovací povinnost plnit, zabezpečujete její výživu (placení alimentů) vy a její otec (občanský zákoník, § 697).
Pokud by tato situace nastala, může po Vás výživné žádat dcera. Ideální variantu představuje dohoda mezi Vámi a dcerou, případně ještě jejím otcem o výši výživného. Zároveň by však dcera byla povinna Vám doložit, že nadále studuje, jaké jsou její potřeby a jaké jsou její příjmy a majetkové poměry. V případě že by mezi Vámi k dohodě nedošlo, mohla by dcera zahájit soudní řízení, dovršením 18. roku věku získala procesní způsobilost a již se může v soudním řízení zastupovat sama. V rámci řízení by se posuzovalo, zda je dcera schopna se sama živit či ne a zda Vaše vyživovací povinnost vůči ní nadále trvá a v jaké výši.
V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.
S pozdravem
Jindřiška Bouzek Mattasová