Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Vyživovací povinnost na studující 18 letou dceru
Otázka
Dobrý den, mám dotaz ohledně vyživovací povinnosti na dceru. Žijeme s dcerami 13 a 17 ve společné domácnosti. V březnu 2020 dovrší starší dcera 18 let. Náš vztah je poslední 3 roky poměrně napjatý. Nyní dcera přišla s tím že bych jí měla zasílat "alimenty" na její účet, protože její otec, který s námi nežije, začne alimenty po dovršení 18 na její účet zasílat. Podotýkám, že dcera zůstává bydlet dál ve společné domácnosti, a požívá veškeré výhody z tohoto soužití. Její žádost mě zaskočila a popravdě nevím jak dál postupovat. Má nárok požadovat po mě výživné když bydlíme ve společné domácnosti ?
Dále by mě zajímalo, pokud se dcera po ukončení střední školy rozhodne studovat vysokou školu do jaké míry jsem povinna ji podporovat. Vím, že moje vyživovací povinnost trvá dokud studuje, nicméně naše finanční situace není nejlepší a vysoká škola bude velká zátěž. Mohu po dceři chtít, aby se podílela na nákladech na VŠ, např. tím že si najde brigádu. Musím brát také ohledy na mladší dceru. Děkuji za Vaši odpověď.
Odpověď
Dobrý den,
odpověď na Váš dotaz jsem hledala v právní úpravě občanského zákoníku (Z č. 89/2012 Sb.).
Máte pravdu, že Vaše vyživovací povinnost trvá, dokud se dcera nebude schopna živit sama, to znamená, že základním předpokladem pro trvání vyživovací povinnosti je stav odkázanosti na výživu (tedy neschopnost samostatně uspokojovat všechny své potřeby, ať už vlastní prací či ze svého majetku a z dávek pojistných systémů). Potřeby lze dělit na hmotné (ošacení, hračky, školní a studijní potřeby, zdravotní pomůcky, sportovní potřeby apod.) a nehmotné (vzdělání, včetně zápisného a školního, kulturní a duševní rozvoj, rekreace apod.). Míra potřebnosti oprávněného (Vaší dcery) je závislá zejména na jejím věku, na zdravotním stavu, na její duševní a fyzické vyspělosti a také na způsobu přípravy na budoucí povolání apod.
Odpověď tedy na Vaši otázku, jestli může Vaše dcera po Vás požadovat výživné, když bydlíte ve společné domácnosti, není jednoznačná, neboť záleží na konkrétní situaci Vaší a Vaší dcery. Při posuzování Vaší vyživovací povinnosti se přihlíží k finanční a majetkové situaci Vás obou, zda máte i jinou vyživovací povinnost, ke zdravotnímu stavu, splácení hypotéky atd. Vyživovací povinnost může být zcela splněna tím, že žijete ve společné domácnosti, o dceru se staráte, poskytujete jí byt k užívání, stravu apod. Toto vše je právě součástí vyživovací povinnosti, kterou Vy plníte. Není však vyloučeno, abyste vzhledem k Vaší finanční situaci měla vyživovací povinnost i nad rámec zajištění společné domácnosti atd.
S Vaší vyživovací povinností však souvisí i povinnost dcery přispívat na chod společné rodinné domácnosti vlastní prací, případně penězi. Konkrétní rozsah této pomoci bude záviset především na schopnostech a možnostech Vaší dcery (jedná se o povinnost pomáhat v domácnosti rodiče, tedy podílet se na lehčích domácích pracích). Co se týče finančního přispívání, záleží na tom, zda by měla dcera vlastní příjmy, myšleno pravidelný příjem z výživného od otce či z vlastní pracovní činnosti, nikoliv jen např. dočasný příjem z krátkodobé brigády. Není tedy vyloučeno, že by dcera měla z výživného od otce přispívat na bydlení, stravu atd.
Bylo by dobré pokusit se s dcerou celou situaci probrat, vysvětlit jí, že víte, že nárok na výživné má, ale že svou vyživovací povinnosti plníte tím, že jí zajišťujete bydlení, stravu, ošacení, kapesné, hradíte školné apod. (dle Vaší situace). Zda byste měla plnit výživné nad rámec výše uvedené, záleží na Vaší finanční, majetkové a celkové sociální situaci. Můžete ji také upozornit na to, jaké má ona povinnosti vůči Vám i Vaší společné rodinné domácnosti.
Pokud byste potřebovala další bližší informace, můžete se na nás obrátit telefonicky nebo elektronicky.
S pozdravem
Jindřiška B. Mattasová
Občanská poradna Společnou cestou