Rozvod

Dotaz ze dne 26. 5. 2020 05:35.

Otázka

Dobrý den prosím vás měla bych dotaz ohledně rozvodu s manželem. Mam v plnu se rozvést jelikož náš vztah už nemá žádný význam. Máme spolu dvě malé holčičky (4-6let).chtěla bych se zeptat zdali se domluvíme mezi sebou ohledně děti a rozvodu zda je nutné jít před soud?a jestliže ano jak to probíhá? Nechtěla bych do toho zatahovat malé děti ani rodinné příslušníky. Moc děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

budu se snažit postupně zodpovědět na Vaše otázky. Zajímalo Vás, zda v případě, kdy byste se s manželem dohodli ohledně dětí a rozvodu, zda byste museli jít k soudu a jak celý proces probíhá.

Obecně lze říci, že jak pro uzavření manželství je nutné splnit několik zákonných podmínek, tak pro jeho zánik jsou zákonem stanovena jasná pravidla. A jedním z nich je, že o rozvodu manželství rozhoduje soud. V případě, kdy se z manželství narodily nezletilé děti, tak je nutné před samotným rozvodem manželství soudně upravit jejich poměry pro dobu po rozvodu. Konkrétně se řeší, zda budou děti svěřeny do výlučné péče jednoho z rodičů, společné péče či střídavé péče. Dále výše výživného a v případě potřeby také úprava styku.

Pokud jste s manželem schopni se na podmínkách rozvodu dohodnout, bude rozvodový proces výrazně jednodušší a rychlejší pro všechny zúčastněné. Předpokladem a také zákonnou podmínkou nesporného rozvodu je skutečnost, že manželství trvalo alespoň 1 rok a manželé spolu alespoň 6 měsíců nežijí. A dále že manželé jsou schopni se dohodnout o úpravě poměrů k nezletilým dětem a o majetkovém vypořádání. U rozvodu nesporného soud nezkoumá důvody rozpadu manželství (na rozdíl od rozvodu sporného).

V praxi lze k soudu podat oba návrhy současně - tím mám na mysli návrh na rozvod + návrh na úpravu poměrů k nezletilým dětem. Na základě těchto návrhů dojde k zahájení dvou řízení, nicméně řízení o rozvodu bude pozastaveno do doby, než bude rozhodnuto tzv. "o dětech" (viz výše).

V případě, kdy rodiče jsou schopni se dohodnout o tom, kdo bude mít děti v péči, na výši výživného i na budoucích vzájemných kontaktech, je možné k soudu podat návrh na schválení dohody o úpravě poměrů. Soud následně bude zjišťovat obsah dohody a pokud shledá, že je uzavřena v zájmu dětí (k tomuto se také vyjadřuje pracovník obecního úřadu- oddělení Orgánu sociálně právní ochrany dětí), dojde k jejímu schválení formou soudního rozhodnutí. V takovémto případě se může jednat pouze o jedno soudní stání, je však potřeba počítat, že si Vás soud předvolá. Nicméně nepředpokládám, že by holčičky byly podrobeny výslechu, na to jsou v současné době ještě malé a pokud se rodiče jsou schopni dohodnout, tak tato potřeba nevzniká ani u starších dětí.

Vzor návrhu na schválení dohody o úpravě poměrů naleznete např. zde: https://www.kurim.cz/filemanager/files/142968.pdf . Pro úplnost dodávám, že řízení " o dětech" je osvobozeno od soudních poplatků.

Poté, až bude rozhodnuto o úpravě poměrů k nezletilým dětem, přijde "na řadu" rozvodové řízení. I zde platí, že vzájemná dohoda obou manželů usnadňuje a urychluje celý proces. V případě rozvodu nesporného je kromě samotného návrhu potřeba soudu předložit smlouvu o vzájemných majetkových poměrech, právech a povinnostech společného bydlení a případného výživného pro dobu po rozvodu. Smlouva musí být opatřena úředně ověřenými podpisy.

Vzor návrhu na rozvod nesporný + další praktické informace naleznete zde: https://www.zbynekmlcoch.cz/ke-stazeni/rodinne-pravo-vzory/zadost-o-rozvod-se-souhlasem-druheho-manzela-vzor-ke-stazeni-zdarma-novy-obcansky-zakonik-2014

Vzor výše citované smlouvy lze najít tu: https://www.zbynekmlcoch.cz/ke-stazeni/rodinne-pravo-vzory/smlouva-o-uprave-vzajemnych-majetkovych-pomeru-prav-a-povinnosti-spolecneho-bydleni-a-vyzivneho-pro-dobu-po-rozvodu-vzor-ke-stazeni-zdarma-novy-obcansky-zakonik-2014

Jak už jsem psala výše, ohledně úpravy poměrů k nezletilým dětem Vás soud bude zcela jistě chtít vyslechnout. Ve věci rozvodu obvykle soud manžele také předvolá a vyslechne. Od výslechu může upustit, pokud by jeho provedení bylo spojeno s velkými obtížemi. V praxi se lze však setkat s tím, že v případě rozvodu nesporného soud rozhodne na základě předložených podkladů bez výslechů účastníků (ale za jejich přítomnosti), i bez výslechu svědků.

V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.

S pozdravem

Petra Skuhrová

Občanská poradna Společnou cestou

Souhlasím se vším