Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
vydědění
Otázka
Dobrý den, zápis o vydědění má být podepsán i svědkem, lépe dvěma. Je možné řešit tento zápis bez podpisu svědků, což bych nahradil ověřeným podpisem, tedy podpisem zápisu o vydědění na matrice městského úřadu, která tento můj podpis pod projevem mé vůle úředně ověří? Děkuji za odpověď.
Odpověď
Dobrý den,
pro odpověď na Váš dotaz jsem se dívala do právní úpravy občanského zákoníku (zákon č. 89/2012 Sb.), ve kterém je v § 1649 odst. 1 napsáno, že prohlášení o vydědění lze učinit nebo je lze změnit či zrušit stejným způsobem, jakým se pořizuje nebo ruší závěť.
To znamená, že prohlášení o vydědění by mělo splňovat náležitosti pro sepsání závěti.
O náležitostech sepsání závěti (prohlášení o vydědění) hovoří občanský zákoník v několika paragrafech. Níže bych Vám popsala jaké máte možnosti.
Jednak můžete sepsat závěť (prohlášení o vydědění) v písemné formě, to znamená, že jí celou sepíšete vlastní rukou a i jí podepíšete. U této formy není potřeba žádný svědek.
Další možností je, že závěť (prohlášení o vydědění) nenapíšete vlastní rukou, jen ji vlastní rukou podepíšete a k tomu už jsou potřeba dva svědci, před kterými jste výslovně prohlásil, že listina obsahuje Vaši vůli a oni se musí na listinu podepsat.
Další možností je, že Vám prohlášení o vydědění sepíše notář.
Ověření Vašeho podpisu na matrice městského úřadu pod sepsanou listinou o vydědění (nebo na poště) je jistě dobrým krokem, který zaručuje, že podpis je Váš. Není to sice povinnou náležitostí závěti či listiny o vydědění, ale může vést k zabránění či znesnadnění napadení listiny dědici, že nejde o Váš podpis.
Záleží tedy na Vás pro jakou z platných forem daných zákonem se rozhodnete. Jen bych Vás upozornila, že je potřeba dodržet všechny předepsané náležitosti, aby bylo prohlášení o vydědění v pořádku.
Pokud budete potřebovat další bližší informace, můžete se na nás obrátit telefonicky nebo elektronickou cestou.
S pozdravem
Jindřiška B. Mattasová
Občanská poradna Společnou cestou