Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
dědictví ze zákona
Otázka
Dobrý den, dcera se s přítelem rozhodla pro hypotéku na řadový dům ve Vídni. Ona i její současný partner pracují ve farmaceutické spol. tamtéž a rozhodli se takto řešit otázku bydlení. Partner mé dcery má z minulého vztahu dítě s bývalou partnerkou, žijící v ČR. Samozřejmě dbá o pravidelné zasílání dávek na výživné, mne by však zajímalo, zda jeho syn bude mít ze zákona dědičské právo na společně nabytý majetek, ktarý si hodlají s dcerou pořídit.
Odpověď
Dobrý den,
na Vaši otázku nelze jednoznačně odpovědět, neboť není jisté, jakým právem, resp. právem jaké země, se bude řídit případné dědictví. Evropské nařízení stanoví, že primárním hlediskem je místo pobytu, místo skutečného žití, ledaže by závětí či jiným rozhodnutím určil zůstavitel jiné právo.
Pokud by tedy zemřel dceřin partner v době, kdy by žil v Rakousku, a nesepsal závěť apod., řešilo by se dědictví dle rakouského práva. A to bohužel neznáme. Nicméně lze předpokládat, že jako u nás budou dědici potomci. Do dědictví bude pak spadat majetek dceřina partnera, tedy pravděpodobně podíl na domě a podíl na hypotéce, případně další jeho výlučný majetek. Zda by do okruhu dědiců spadala i Vaše dcera z titulu družky, bohužel nevím, bude se to řídit rakouským právem.
Pokud by v době úmrtí žili již v ČR, pak by se dědictví řešilo českým právem. Nebude-li závěť, pak budou dle první dědické třídy dědit zůstavitelovi potomci (případně děti dětí) a manželka (pokud by byli sezdaní). Závětí může zůstavitel rozdělit dědictví jinak než by stanovil zákon nebo i povolat jiné dědice, nicméně nezletilí potomci musí dostat alespoň 3/4 zákonného podílu a zletilí 1/4 zákonného podílu.
S přáním hezkého dne
Kateřina Čočková
Občanská poradna Společnou cestou