Společně jmeni manzelu

Dotaz ze dne 27. 12. 2020 08:54.

Otázka

Dobrý jsem v situaci a nevím co si poctnout, s manželem se chci rozvest důvodem je jeho přístup k základním podmínkám, a to že není normální aby mi nadával vulgárními nadavkami, vyhrožování a napadání mě, zdědila jsem po své babičce být který jsem prodala v před manželstvím, z penez prodaného bytu jsem koupila dům ale za domu manželství, o dům se staram jenom já údržba, placení energii, atd, manžel se jenom valí celý den na gauči a psychicky mě sprostyma nadavkami tyra, a proto si nic jiného nepřeji než se rozvest ale manžel mi vyhrožuje že půlka domu bude jeho i přesto že to tak není vše jsem kupovala já z mich peněz z dědictví prosím o radu předem moc děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

ve svém dotazu píšete, že jste po své babičce zdědila byt, který jste prodala před manželstvím a ze získaných peněz jste již za manželství koupila dům, a Váš manžel Vám vyhrožuje, že půlka domu bude jeho i po rozvodu.

Je pravdou, že uzavřením manželství mezi Vámi a Vaším manželem vzniklo společné jmění manželů, to má asi na mysli Váš manžel. Existují však výjimky, kdy se majetek do společného jmění nenabývá.

Bohužel však z Vašeho dotazu není zřejmé, zda jste výlučným vlastníkem domu pouze Vy nebo zda je v katastru nemovitostí zapsán i Váš manžel z titulu společného jmění manželů. Dále není zřejmé, zda na koupi domu byly použity výlučně Vaše finanční prostředky z prodeje bytu, nebo i finanční prostředky spadající do společného jmění manželů.

Pokud byste dům koupila za finanční prostředky získané z prodeje bytu po Vaší babičce a byla byste uvedena jako jeho výlučný vlastník, pak by dům nespadal do společného jmění manželů. V občanském zákoníku (z č. 89/2012 Sb.) můžeme totiž najít v § 709 to, co do společného jmění nepatří - majetek nabytý jedním z manželů darem, děděním nebo odkazem.

Domnívám se tedy, že finanční prostředky, které jste získala prodejem z dědictví po babičce a za které jste poté koupila dům, mohou být pokládány za tzv. transformaci těchto peněz (tedy nadále nespadají do společného jmění manželů) a nikoli za zisk, na který by měl nárok i Váš manžel v rámci společného jmění manželů. Proto by měl být dům jen Vaším výlučným vlastnictvím a nikoli společným jměním manželů.

Pokud je situace jiná, prosím o upřesnění.

Budete-li potřebovat další informace, můžete se na nás obrátit telefonickou nebo elektronickou cestou.

S pozdravem

Jindřiška B. Mattasová

Občanská poradna Společnou cestou

Souhlasím se vším