Dluhy manžela

Dotaz ze dne 19. 3. 2021 09:42.

Otázka

Dobrý den, jsme s manželem v rozvodovém řízení. Od té doby, co se odstěhoval (trv. bydliště má stále v naší spol. nemovitosti, kde v současné době bydlím já s nezl. dětmi), chodí mu neustále dopisy od různých nebankovních společností. Mám oprávněnou obavu, že jde o upomínky za nesplacené závazky. Manžel tvrdí, že dluhy nemá. Chci využít možnosti oznámení nesouhlasu s dluhem věřiteli, nicméně k tomu potřebuji číslo smlouvy a výši dluhu. Můžete mi, prosím, poradit, jak mám postupovat? Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

pokud Váš manžel přebírá na sebe závazky, je vyjádření nesouhlasu dobrý nápad. Vy jste již evidentně nějaké informace zjišťovala. Abych Vám byla schopna správně odpovědět, studovala jsem komentář k občanskému zákoníku, konkrétně k § 732: "Vznikl-li dluh jen jednoho z manželů proti vůli druhého manžela, který nesouhlas projevil vůči věřiteli bez zbytečného odkladu poté, co se o dluhu dozvěděl, může být společné jmění postiženo jen do výše, již by představoval podíl dlužníka, kdyby bylo společné jmění zrušeno a vypořádáno podle § 742. ..."

V komentáři se uvádí, že ona "lhůta", pro vyjádření nesouhlasu bez zbytečného odkladu běží v podstatě až od chvíle, kdy existuje nejen vědomí o dluhu, ale i vědomí o jeho výši, a to alespoň rámcově. Vy jako manželka dlužníka se totiž můžete rozhodnout, že u konkrétního dluhu nesouhlas projevovat nebudete, právě s ohledem na konkrétní částku. Dalo by se také říci, že Vy v tuto chvíli úplně ještě neznáte konkrétní dluh, který byste mohla popírat.

Dostáváme se k tomu, kde si sehnat informace o dluzích manžela. Samozřejmě prvním zdrojem by měl být přímo manžel - dle § 688 občanského zákoníku má manžel "právo na to, aby mu druhý manžel sdělil údaje o svých příjmech a stavu svého jmění, ..." Vy se můžete, pokud nejste s informacemi, které Vám doposavad manžel sdělil spokojena, obrátit na soud. Předtím je ještě třeba vyzvat manžela písemně / oficiálně (doporučeně s dodejkou), aby Vám požadované informace sdělil (jméno věřitelů a výši jednotlivých dluhů) a upozornit ho na to, že pokud Vám nevyhoví, obrátíte se na soud. Žalobu je pak možné podat 7 dnů po odeslání předžalobní výzvy (toto má vliv na přiznání nákladů řízení).

Teoreticky můžete zkusit obrátit se na konkrétní nebankovní společnosti (psala jste, že k Vám chodí dopisy od nich) s dotazem na dluhy svého manžela. Otázkou je, zda Vám ale budou ochotny tyto informace sdělovat.

Pokud by dluhy Vašeho manžela již byly vymáhány soudně nebo exekučně, máte další možnosti. Za prvé bych doporučila obrátit se na místně příslušný obecný soud manžela (kde má trvalý pobyt) a požádat o tzv. výpis soudních řízení na manželovo jméno a poté případně o nahlédnutí do konkrétních spisů. Bude potřeba žádat s tím, že máte v této věci oprávněný právní zájem, kdy informace o dluzích manžela jsou důležité pro Vaši ochranu (a Vašich dětí). Druhou možností je dotaz přímo u exekutora, který exekuci vede (i když pokud by byl nějaký dluh již v exekuční fázi, s největší pravděpodobností by exekutor postihl Váš bankovní účet, pokud jej máte). Výpis z Centrální evidence exekucí (CEE) si můžete bez omezení vyžádat na kohokoliv (pokud znáte základní osobní údaje), a to přes internet nebo na czech-pointech např. na poště. Vydání výpisu z CEE je zpoplatněno.

Pro úplnost ještě dodám, že vyjádření nesouhlasu má svůj význam v situaci, kdy ve společném jmění manželů je nějaký majetek. V případě, kdy manželé společně vlastní např. pouze základní vybavení domácnosti, je možné, že vyjádření nesouhlasu nebude nutné. Exekutor, který by vymáhal dluh jednoho z manželů totiž může postihnout majetek ve výhradním vlastnictví dlužícího manžela a majetek patřící do SJM - no a pokud v něm nic (resp. nic exekučně postižitelného není), nebude mít vyjádření nesouhlasu na "co" působit.

V případě dalších nebo doplňujících dotazů se na nás můžete opět obrátit.

S pozdravem

Markéta Vávrová

Občanská poradna Společnou cestou

Souhlasím se vším